Noha a Kormányzati Információs Központ (KIK) szerdán kiadott közleménye szerint tovább csökken a rezsi – mert a lakossági, önkormányzati és vállalkozói fogyasztóknak a hálózatfejlesztési költségeinek egy részét eztán az energiaszolgáltatók fizetik – igazából ez csak szólamok szintjén rezsicsökkentés.
A lakossági, civil szervezeti, önkormányzati és vállalati fogyasztók számára a kormány az eddigieknél méltányosabb tehermegosztást tűzött ki célul – olvasható a KIK szerdán kiadott közleményében. Ezzel kapcsolatban megírtuk: az energiaszolgáltatók, illetve iparági szakemberek se értik egészen, hogy a bejelentett kormányzati elképzelések hogyan kapcsolódnak a tavaly január óta tartó rezsicsökkentési kampányokhoz, pláne, hogy az olyan tételeket is meghirdet, melyek költségét évek óta a szolgáltatók viselik.
A kormányzati közleményével kapcsolatban értelmezést kértünk a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól is, ahol azt tudakoltuk, hogy a KIK által bejelentett lépések hogyan jelennek majd meg a fogyasztói számlákon, illetve, hogy a döntéseket szakmailag mivel lehet indokolni.
Arra a kérdésre, hogy a bejelentett rezsicsökkentési tételek pontosan hol lesznek találhatók, és mit takarnak a lakossági, közüzemi, illetve céges számlán, az NFM Kommunikációs Főosztálya ezt a választ küldte: "A Kormányzati Információs Központ ma [tegnap – a szerk.] kiadott közleményében szereplő tételek az egységes közszolgáltatói számlaképről szóló 2013. évi CLXXXVIII. törvény szerinti lakossági számlákon nem jelennek meg. Ezek a tételek a nem rendszeres díjfizetés körébe tartoznak, amelyekről a szolgáltatók külön számlát bocsátanak ki a lakossági és nem lakossági ügyfeleik számára. A külön számlák az említett számlaképről szóló törvény hatálya alá nem tartoznak."
A kérdésünkre: Igaz-e, hogy ez a módosítás csupán a fejlesztésekre és új bekötésekre vonatkozó költségeket módosítja – vagyis ez a „rezsicsökkentés” egyáltalán nem lesz látható minden fogyasztói számlán, az a válasz érkezett, hogy "Ezek a tételek másként kapcsolódnak a rezsicsökkentés korábbi rendszeréhez, tehát a rendszeres fogyasztásról kiállított számlákban nem jelennek meg."
Azt is megkérdeztük, hogy a most csökkentendő tételek eddig túl voltak-e számlázva? (Hozzátéve, hogy ha a válasz igen, akkor kérnénk megmagyarázni, hogy mindez hogy viszonyul ahhoz, hogy a szolgáltatóknak az ilyen költségtételeiket eddig is az energiahivatalnál kellett jóváhagyatnia? Illetve: ha a válasz: nem, akkor az viszont azt jelenti-e, hogy a kormány döntése miatt a szolgáltatónak kára keletkezik?) A minisztérium válasza: "A jogszabályokban megállapított díjakról – azok szigorú módszertana és szabályozási keretei miatt – nem jelenthető ki, hogy indokolatlanul magasak lennének."
A válaszokból az a következtetés vonható le, hogy a rezsit (vagyis: a háztartások, közüzemek, cégek üzemköltségét, fenntartási, illetve működési költségét) a csütörtöki kormánydöntés nem csökkenti. Ergo: a rezsiharc újabb sikeres lépcsőfoka csak a közlemény szövegében létezik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.