VM-államtitkár: a földtörvény akkor is életbe lép, ha Brüsszelnek nem tetszik
A vidékfejlesztési tárca állami földprogramért felelős államtitkára szerint a földtörvény május 1-jén akkor is hatályba lép, ha az unió nem üti rá a pecsétet.
Az MTI-nek a hetilap által szerdán eljuttatott, a csütörtöki lapszámban megjelenő interjúban Bitay Márton kijelentette: "az uniós agrártámogatások összege több ezermilliárd forintra rúg. Mi azt szeretnénk, ha ezt mind a magyar gazdák kapnák". Hozzátette: olyan törvényt kellett alkotni, amely egyetlen négyzetméternyi földet sem enged át a spekulánsoknak, miközben egyetlen fillérnyi közösségi forrástól sem esik el az ország. Az államtitkár szerint az volt a fő szempont, hogy az adott gazda helyben lakik-e és földművesnek számít-e.
"A földtörvény megalkotásánál jól működő uniós példákat vettünk alapul. A dánok is megküzdöttek a saját törvényükért, sok vita és jogi eljárás után mégis elérték, hogy nem szántják német traktorok a dán határt" - mondta. Annak firtatására, hogy miután az osztrák agrárminiszter elállt attól, hogy az unió agrárminisztereinek tanácsa vegye napirendjére a magyar földtörvényt, Fazekas Sándor miniszter hajlandó lesz-e találkozni osztrák kollégájával, azt válaszolta: "amíg az a kérés, hogy az osztrákok is vásárolhassanak Magyarországon termőföldet, nincs miről tárgyalni".
Elemzi az Európai Bizottság a magyar földtörvényt, és amennyiben arra a következtetésre jut, hogy az nincs összhangban az uniós joggal, megteszi a szükséges lépéseket a módosítása érdekében – közölte szerdán az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.