Gazdaság hvg.hu 2014. február. 18. 09:18

Ilyenkor kell bevezetni az egykulcsos adót

Az egykulcsos szja bevezetése egy olyan fejlett gazdaságban, mint az Egyesült Államok elhibázott döntés lenne, Magyarország azonban logikus lépést tett a bevezetéssel, legalábbis egy amerikai professzor gondolatmenete erre enged következtetni.

Stiller Ákos

A tengerentúlon ugyanis azt számolgatják a politikusok, hogy az USA-nak érdemes lenne-e a fejlett gazdaságok közül elsőként bevezetnie az egykulcsos jövedelemadót. Mitchell A. Orenstein, a Johns Hopkins University professzora szerint ez őrültség lenne, de akkor vajon azok a feltörekvők is őrültek, akik már évek óta egykulcsos adót használnak? – teszi fel a kérdést a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Mitchell A. Orenstein rögtön megnyugtat mindenkit, hogy erről szó sincs. Amíg egy feltörekvő ország számára teljesen logikus lépés szerinte az egykulcsos szja bevezetése, addig egy fejlett gazdaság számára ez hibás lépés (az IMF is erre jutott egyik tanulmányában). A professzor szerint az alábbi esetekben van értelme bevezetni az egykulcsos adót. Ha egy országban nincs elegendő belső tőke és saját erőből megvalósított beruházás, és szeretné magához vonzani a külföldi tőkét, akkor érdemes bevezetnie az egykulcsos adót, ami csábító a külföldi befektetők számára. (Kelet-Európában, így Magyarországon a professzor szerint ez az eset áll fenn.)

Ha egy ország olyan kicsi, hogy képtelen biztosítani a hatékony adóbeszedés intézményi hátterét, akkor nem érdemes bonyolítani az adórendszert. Az legyen minél egyszerűbb, legyen könnyen beszedhető, legyen egykulcsos. Tuvalu az iskolapélda, ahol az állam bevételének mintegy 10 százaléka abból származik, hogy értékesíti a ".tv" domaint. Mi értelme bonyolítani az adórendszert egy ilyen apró állam esetében? – teszi fel a kérdést a blog.

Ha egy országban olyan súlyos a korrupció, hogy a gazdagokat lehetetlen egy magasabb kulccsal megadóztatni, akkor érdemes lehet leszállítani a felső kulcsot, hátha valaki a milliárdosok közül ezen az alacsonyabb kulcson mégis fizet. Oroszország és Ukrajna például 13 százalékos egykulcsos szja-t vezetett be a korábbi 30 illetve 40 százalékos felső kulcsok után. Abban bíznak, hogy a milliárdosok 13 százalékot talán befizetnek. Ezekben az országokban logikus lehet az egykulcsos adó bevezetése, ám ahol van elég tőke, van elegendő saját erőből megvalósított beruházás, van hatékony intézményrendszer és az állam kézben tartja a korrupciót, ott a kudarc beismerése lenne az egykulcsos adó bevezetése.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.