2013. december. 12. 18:28 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 12. 18:25 Gazdaság

Már 70 online lap kér pénzt olvasóitól Németországban

Németországban hetvenre nőtt az online kiadásban fizetős rendszert alkalmazó lapok száma.

A hetvenedik a dortmundi Ruhr Nachrichten, amelynek kiadója csütörtökön jelentette be, hogy fizetőssé teszik a naponta nagyjából 100 ezer példányban eladott újság hírportálját és annak mellékleteit. Ingyenes marad havonta az első 15 megtekintett cikk vagy egyéb tartalom, a teljes kiadáshoz pedig havi 9,90 euróért férhetnek hozzá a látogatók, kivéve a nyomtatott kiadás előfizetőit, akik továbbra is mindent elérnek a portálon.

A legnagyobb példányszámú német lap, a Bild online kiadásában éppen fél éve vezették be a fizetős rendszert. A bild.de című portálon a legtöbb hír ingyenes maradt, de vannak úgynevezett prémium tartalmak, amelyekhez csak az előfizetők férhetnek hozzá. A Bildplus nevű szolgáltatás a lap szerint nagy siker, csütörtökön közölt adatai szerint hat hónap alatt összesen 152 493 fizető olvasót szereztek.

A német lapkiadók szövetségének összeállítása szerint a 70 fizetős német portál többsége a Bildnél bevezetett úgynevezett Freemium modellt alkalmazza. A második fő megoldás a Ruhr Nachrichtennél is alkalmazott úgynevezett Metered modell, amelynél az első néhány oldal olvasása ingyenes, a teljes kiadásért pedig havi átalánydíjat kell fizetni.

A harmadik megoldás az, hogy valamennyi tartalomhoz, az összes íráshoz, videóhoz, fotósorozathoz kizárólag az előfizetők férnek hozzá. Ezt a modellt egyelőre csupán három kisebb portál használja.

Megjelent egy negyedik módszer is, amely az önkéntességen alapul: a Die Tageszeitung című alternatív baloldali lap online kiadásában, a taz.de portálon minden egyes cikk megnyitásánál felkínálják az olvasónak, hogy hozzájárulhat a szövetkezeti formában működő lap fenntartásának költségeihez.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?