Több uniós pénzt kaphatnak a juh- és kecsketartók
Megemelt összegű támogatást kapnak a juh- és kecsketartók, mivel a kormánynak sikerült elérnie az Európai Bizottságnál, hogy a nemzeti forrásból nyújtható, úgynevezett csekély összegű, de minimis támogatások szabályai szerint három év alatt 10 ezer eurónak megfelelő forintösszeghez jussnak a magyar gazdák - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) csütörtökön az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a Magyar Juh és Kecsketenyésztők Szövetségének küldöttközgyűlésén kijelentette: a tárca elkötelezett amellett, hogy az engedélyezett támogatást teljes egészében, termeléshez kötött formában, a juh és kecsketartóknak kifizesse. Kiemelte: az anyajuhok 2013. évi átmeneti nemzeti támogatási lehetősége ugyan minimálisra csökken a magyar támogatások uniós kiegyenlítődése miatt, viszont ennek kompenzálására megemelt összegű de minimis támogatást ad a VM.
Ennek mértéke anyajuhonként 600 forinttal, az egy termelő által igénybe vehető támogatás felső határa pedig 833 euróval - közel 250 ezer forinttal - magasabb, mint korábban, vagyis a kérődző szerkezetátalakítási program forrásaival együtt összességében jelentősen növekszik a juhtartók támogatása.
Az anyakecskék után járó de minimis támogatás állatonként 500 forinttal, 3500 forintra nő - olvasható a közleményben. Az átmeneti nemzeti támogatásokkal szemben a megemelt összegű de minimis támogatásra nem kell alkalmazni az úgynevezett moduláció miatti támogatáscsökkentést, így azt a termelők teljes egészében megkapják.
Czerván György örvendetesnek nevezte, hogy a juh és a kecskeállomány folyamatosan nő, ebben jelentős szerepe van a 2012-ben indított kérődző szerkezetátalakítási programnak. Hozzátette: 2013 júniusában mintegy 1,16 millió juhot tartottak a magyar gazdák, ebből anyajuh 810 ezer volt. A kecskeállomány 88 ezer darabot tett ki, ebből 42 ezer volt az anyakecske.
A juhágazat termelési értéke 2012-ben folyó áron mintegy 16 milliárd forintot tett ki, ami 11,5 százalékos növekedés az előző évhez képest. A kecske ágazat termelési értéke 2012-ben folyó áron 1,6 milliárd forint volt, ami a növekvő állatlétszám ellenére 8 százalékos csökkentést mutat a tavalyi évhez képest, ennek okaként a csökkenő felvásárlási árakat nevezte meg az államtitkár.
Czerván György felhívta a gazdálkodók figyelmét, hogy az állattartó telepek és élelmiszeripari gépek, technológiák beszerzéséhez nyújtandó támogatásokra 2013. december 16. reggel 8 órától forráskimerülésig, de legkésőbb 2014. január 31-én 18 óráig lehet pályázni.
Az állattenyésztési technológiai fejlesztésére beszerzendő technológiák, gépek támogatására mintegy 35 milliárd forintot, az élelmiszeripar-feldolgozás technológiai fejlesztésére legalább 15 milliárd forintot biztosít a tárca. A támogatási keret felülről nyitott, ami azt jelenti, hogy a más jogcímekről felszabaduló forrásokkal a VM még ki tudja egészíteni a 60 milliárd forintos alapösszeget - olvasható a közleményben.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.