2013. december. 05. 09:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 05. 09:45 Gazdaság

Nem kell félni az adócsökkentéstől?

Az adócsökkentés képes gyors növekedési pályára állítani egy gazdaságot, így nem kell félni tőle. Az is igaz ugyanakkor, hogy csak adót csökkenteni nem elég. Legalábbis egy, a Reagen-korszakot vizsgáló tanulmány szerint.

Az adók csökkentésének személyesen mindenki örül, de "szakmai körökben" divat egy kicsit fanyalogni az adócsökkentéssel kapcsolatban. Mert ugye, ha a sikerhez egyszerűen adót kellene csökkenteni, akkor miért nem tesz meg ezt mindenki. A másik oldalon pedig az is tény, hogy vannak sikeres adócsökkentési programok. Nem kell mindent újra feltalálni, koppintsuk le a sikeres külföldi gazdaságpolitikát és vezessük be itthon is. Az első lépés tehát legyen az, hogy megnézzük, mely országok értek el komoly sikereket, és mik voltak ennek a sikernek az alapjai. Adja magát az első célpont: vajon költségvetési oldalról mi alapozta meg az Egyesült Államok sikerét? – teszi fel a kérdést a Pénzügyi Szemle Online blogja.

A Pénzügyi Szemlében megjelent tanulmány megvizsgálja a Reagan-korszak adócsökkentésre épülő gazdaságpolitikáját – 1981-1989 –, ami gazdaságtörténészek szerint az egyik legjelentősebb gazdaságpolitikai lépés volt az USA utóbbi három évtizedében. Reagan programjában szerepelt a szövetségi adók csökkentése, a jövedelemadó felső kulcsának nagymértékű leszállítása – 70 százalékról egészen 28 százalékig –, az alacsony jövedelműek adóterhelésének növelése, a tőkejövedelmek adójának csökkentése, a kormányzati jóléti programok kiadásainak csökkentése, liberalizáció és a piaci korlátok lebontása, végül pedig az alacsony infláció és alacsony kamatlábak biztosítása – írja a blog.

A rendszer ösztönzőleg hatott a vállalkozásokra, különösen a kis és közepes cégekre, ösztönözte a munkavállalást és a korábbinál jóval nagyobb teret engedett a magánszférának. Az eredmény az átlagos adóterhelés csökkenése, a jövedelemadó sávok közeledése, a családok reáljövedelmének növekedése, és robosztus gazdasági növekedés lett. A rendszernek természetesen voltak szépséghibái, például az alacsonyabb adók nyomán megugró költségvetési hiány és a jelentősen növekvő államadósság. A hadikiadások is emelkedtek, ami ugyan segített felpörgetni a növekedést, a költségvetésre ugyanakkor jelentős költségeket rótt. Komoly és hosszú távú negatívum volt továbbá, hogy Reagan alatt az USA hitelező államból külföldi források bevonására kényszerülő állam lett – írja a blog.

A nyilvánvaló negatívumok mellett – melyeket utólag maga Reagan is elismert – a gazdaságtörténészek úgy látják, hogy az adócsökkentések és a kormányzati jóléti programok kiadásainak csökkentése, kombinálva a FED monetáris politikájával, a deregulációval, a szabad kereskedelem feltételeinek biztosításával (liberalizáció), egy olyan hosszú távú gazdasági növekedési periódust indított el, amely az Egyesült Államok leghosszabb prosperáló időszakának tekinthető – írja a blog.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2025. május. 07. 20:00

Kösz, jól: A merevedési zavar tünet, nem betegség

Ki érzékeny a szexuális kudarcra? Mi a szexuális egészség? Milyen mindennapi dolgok befolyásolják a reprodukciós képességet? Baj, ha kevesebbet szexelnek a fiatalok? Tényleg árt a kerékpározás, a kontaktsport, vagy a szauna? A spontán szex a legjobb? Ezekről a témákról is szó esett a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.