2013. november. 21. 19:43 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 21. 19:40 Gazdaság

Matolcsyéktól mindenki ugyanazt várja

A Reuters által megkérdezett elemzők mindegyike azzal számol, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa folytatja a kamatcsökkentést jövő keddi ülésén. A döntő többség szerint november 26-án 20 bázispontos lesz a vágás.

A november 18-21. között végzett felmérésben részt vett 22 elemző közül 21 szerint a kamat 20 bázisponttal 3,2 százalékra csökken a jelenlegi 3,4 százalékról. Csak egy szakértő van, aki ennél kisebb, 10 bázispontos csökkentésre számít.

Augusztus óta minden hónapban 20 bázisponttal csökkent a kamat, előtte 2012 augusztusa óta 25 bázispontos volt a vágás mértéke minden hónapban. A kamatszint kevesebb mint felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában enyhítési ciklusba kezdett a jegybank. Akkor 7 százalékon állt az irányadó ráta. 

A válaszadók véleményének átlaga szerint a kamatvágási ciklus mélypontja 2,95 százalék lesz, ezt a szintet valamikor 2014 elején, esetleg 2013 végén éri el az MNB. Egy hónapja 3 százalékos kamatcsökkentési végponttal számoltak a szakértők. 

Az elemzők véleményének átlaga szerint az év végi kamat 3,01 százalék, azaz gyakorlatilag 3 százalék lesz, ami 2014 végére 3,48 százalékra nőhet.

 

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.