2013. november. 20. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 20. 14:42 Gazdaság

Ötszázalékos áfakulcsot javasol a közétkeztetésben a VIMOSZ

Ötszázalékos áfakulcsot javasol a közétkeztetésben a VIMOSZ, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége. Szerintük csekély negatív költségvetési hatás mellett az áfacsökkentés számos gazdasági és szociális előnnyel járna.

Gál Pál Zoltán, a VIMOSZ elnöke szerdán budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a szövetség mint a közétkeztetési szakma meghatározott képviselője azt javasolja, hogy a jövő évben a közétkeztetés - gyermek és ifjúsági, kórházi, munkahelyi és szociális étkeztetés - áfakulcsát a jelenlegi 27 százalékról 5 százalékra csökkentsék.

A VIMOSZ által felkért Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatása alapján az áfacsökkentés csupán 0,02 százalékos negatív hatással lenne a költségvetésre, azaz 6 milliárd forint kiesést jelentene az államnak - közölte Gál Pál Zoltán.

Az előnyök közé sorolta, hogy az áfacsökkentés árcsökkenéssel járna a szülők és az önkormányzatok számára, emellett becsléseik szerint mintegy 1800 munkahely jönne létre. Továbbá segítené a közétkeztetési szakmával szemben megfogalmazott magasabb minőségi étkeztetéshez szükséges források előteremtését, valamint csökkenthetné a jelenleg még sok helyen jelen lévő gyermekéhezést - mondta.

A szövetség az áfacsökkentés mellett javasolja a közbeszerzési gyakorlat újragondolását, az összességében a legelőnyösebb ajánlat kötelezővé tételét a közbeszerzéseken, hogy dietetikai és egyéb szakmai elvek is érvényesülhessenek. Továbbá szerintük meg kellene határozni a minimum nyersanyaghányadot, valamint csökkenteni kellene a jogorvoslati díjakat.

Gál Pál Zoltán elmondta, a VIMOSZ szerint szükség lenne arra, hogy az ágazati étkeztetés szabályait konszenzussal határozzák meg, emellett fontosnak tartják a szakotatás fejlesztését is.

zöldhasú
Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. április. 07. 19:35

Azahriah, Krúbi és a többiek – „onnantól kezdve, hogy egy zenész befut, el kell mennie terápiára”

Mi ez a nagy visszavonulási hullám? Egyre több popsztár vonul el pihenni a sikerei csúcsán, de nemcsak zenészek, művészek érzik, hogy szükségük van egy kis szünetre, hanem „civilek” is. Kiégés, kapunyitási pánik, az alkotói nyugalom keresése – mi állhat a háttérben? Miért extra gyorsak manapság a sztárkarrierek, és miért egészen más ma híresnek lenni, mint valaha? Mit tanulhatnak a zenészek példájából a rajongók?