2013. október. 17. 15:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 15:52 Gazdaság

Kínán legyen jövőre a szemünk

A globális gazdaság növekedési lehetőségei sokkal inkább meghatározóak a magyar növekedés tekintetében, mint a belső állapotok. Az amerikai költségvetéssel és adósságplafonnal kapcsolatos megegyezés csak átmeneti lesz, továbbra is kockázatként kell majd erre tekinteni, illetve a Fed monetáris lazításának szűkítésére is. Emellett pedig kérdés az is, hogy a kínai instabil pénzügyi-közvetítői rendszerben kialakul-e pánik - hangzott el a Budapest Economic Forum 2013 egyik panelbeszélgetésén csütörtök délután.

A globális gazdaság növekedési lehetőségei sokkal inkább meghatározóak a magyar növekedés tekintetében, mint a belső állapotok - mondta Tajti Imre, az Aberdeen Asset Management portfólió menedzsere a Budapest Economic Forum 2013 konferencián csütörtökön. Ezért is érdemes inkább globális, és regionális nézőpontból vizsgálni a magyar helyzetet.

Az amerikai fogyasztók jelenleg olyan szintre korrigáltak vissza, amely segítheti a hitelleépülés megállását, az amerikaiak már egyre kevesebb pénzt költenek hiteltörlesztésre. A következő 3-4 hónapban a likviditásbőség Tajti szerint megmarad, ebben a nagy "hullámban" könnyebb helyzetben vannak a gazdaságok. A fejlődő piacok növekedési üteme lassul, esetleg stabilizálódik, a fejlett gazdaságokhoz képest így szűkülni fog az előnyük.

Az Aberdeen Asset Management portfólió menedzsere elmondta, hogy a fejlődő gazdaságok szekerét a 2008-2009-as válság után a belső fogyasztás húzta, mivel exportjuk a fejlett világ országainak irányába visszaesett. A fejlődő piacok más utat jártak be, mint Magyarország: visszaesett az exportjuk, folyó fizetési mérleghiánnyal küszködtek.

Magyarország és más közép-európai országok esetében a folyó fizetési mérleg többletének, esetleg a hiánynak a visszavágása jött, de ennek növekedési ára volt, a GDP bővülési üteme visszaesett. Az elmúlt években jól teljesítettek a magyar eszközök, a régiós devizák is folyamatosan túlteljesítettek. 10-15 százalékos volt a felülteljesítés a forintnál az átlagos fejlődő piaci devizákkal szemben. Hozamszintben is az látszik, hogy a magyar állampapírok - és más régiós kötvények - hozamai kevesebbet hoznak, mint más fejlődő piaci papírok. Ez azt jelenti, hogy szinte semmilyen felár nincs a magyar állampapírokon a fejlett piacok kötvényeihez képest - emelte ki Tajti Imre.

Átmeneti az amerikai helyzet megoldása

Az amerikai adósságplafon, illetve költségvetés körül kialakult káoszra és a végül megtörtént megegyezésre reagálva Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője elmondta, hogy ez csak átmeneti megoldás lesz. A fejlődő piacokra kitérve elmondta, hogy az már látszik, hogy lecsökken a tőkeáramlás, az egyes országokat ebben a csoportban pedig differenciáltan fogják majd kezelni. Régiónk relatíve jól jött ki az utóbbi hónapokból, Magyarország viszont még mindig a sérülékenyebbek közé tartozik. Lehet, hogy majd újra mi kerülünk a célkeresztbe - fejtette ki Trippon.

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója elmondta, hogy az átmeneti megoldásból az következik, hogy a Fed kötvényvásárlási programja decemberben is megmarad. A kérdés az, hogy mi történik akkor, ha megtörténik a monetáris gázelvétel. A fejlődő piacokon szinkronizált lassulás következhet be. Magyarországon az elmúlt hat évben a folyó fizetési mérleg egyenlege 12 százalékponttal javult, ez a balti országokat kivéve a világon a legjobb javulás. A brutális külső egyensúlyjavuláshoz képest a forint viszont egyáltalán nem erősödött be - emelte ki Duronelly.

Kína, Kína, Kína

A 2014-es évet tekintve az euróövezet és a Fed mellett Kína jelenik meg még kockázatként. Egyelőre úgy tűnik, hogy a kínai gazdaságot sikerül egy olyan lassabb növekedési pályára állítani, hogy közben stabilizáció történik - emelte ki Trippon. Péter általában pesszimista szokott lenni Kínával kapcsolatban, de szerintem sikerül megcsinálniuk az átállást - emelte ki a CIB vezető elemzője.

A kínai gazdaság modell alapja az az állandó likviditásban történő fürdőzés, ha ez nincs, akkor gond van - emelte ki Duronelly Péter. A kínai hitelkihelyezések formái egyre kreatívabbak, alapvetően az a kérdés, hogy ebben az instabilabb egyensúlyban lévő pénzügyi-közvetítői rendszerben lesz-e pánik. Arra kell például figyelni, hogy lekapcsolnak-e Kínában egy közösségi oldalt, mivel az arra utalhat, hogy az emberek nehogy értesüljenek valamilyen negatív pénzügyi hírről - emelte ki Duronelly. Emellett a világ egyik legegyenlőtlenebb társadalmáról van szó Kínában, a fogyasztás növekedésére nehéz itt számítani, sok embernek nincs miből.

zöldhasú
Hirdetés