Átcsúszott a bizottságon a Fidesz rezsiharcos javaslata
Az MSZP-s képviselők nemleges szavazata mellett küldte általános vitára a rezsicsökkentésről szóló politikai nyilatkozat tervezetét a parlament gazdasági és informatikai bizottsága hétfői ülésén.
A képviselők a helyszínen kapták kézhez a politikai nyilatkozat szövegét, és annak általános vitára alkalmasságáról szóló döntés utólag került fel a bizottság hétfői napirendjére.
Baja Ferenc (MSZP) pártja álláspontját ismertetve azt mondta: támogatják a rezsicsökkentést, de nem támogatják a "rezsiharcot", és különösen nem támogatják a rezsicsökkentés kampánycélú felhasználását.
A Fidesz-KDNP hétfőn nyújtotta be a parlamentnek a "rezsicsökkentés megvédéséről" szóló politikai nyilatkozat tervezetét, amire a kormánypártok indoklása szerint az európai uniós bürokrácia nyomásgyakorlása miatt volt szükség.
A javaslatot Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője terjesztette be az Országgyűlésnek, majd benyújtóként csatlakozott hozzá frakciótársa, Dióssi Csaba és a KDNP-s Aradszki András.
A dokumentumban felidézik, hogy a parlament 2010-ben döntött az energiaárak reálértéken történő befagyasztásáról, majd az elmúlt egy évben a rezsiköltségek csökkentéséről, megkezdve ezzel a magyar családok "elviselhetetlen terheinek enyhítését". Erre azért volt szükség - írták -, mert 1994-1998 között a szocialista kormány a valós érték töredékéért privatizálta a közmű- és energiaszolgáltatókat.
A rezsicsökkentés végrehajtásához szükséges módosításokat tartalmazó törvényjavaslathoz a fogyasztóvédelmi bizottság adott be módosító indítványokat. Ezeket támogatta a gazdasági bizottság, így egyetértett a szemétdíj és a víziközmű-szolgáltatás díjának csökkentésével is. Szintén szerepelt a támogatott módosítások között az, hogy ha a fogyasztóvédelmi hatóság megállapítja a szolgáltatónak - a rezsidíj csökkentésével kapcsolatos - szerződésszegését, akkor lakossági fogyasztónként 10 ezer forint kötbért kell fizetnie.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.