November elsején valóban jöhet a rezsicsökkentés újabb hulláma, ha az Országgyűlés elfogadja a pénteken benyújtott javaslatcsomagot, mely a kapcsolódó törvényeket módosítaná. A lakossági áram és a távhő árának a csökkenését lényegében a vállalkozásokra terhelik, míg a földgáz árát az E.on gáztározóiban lévő párnagáz-készletek kényszeráron történő felvásárlásából fedezné a kormány. A csomagot egyéni képviselői indítványként Németh Szilárd, rezsiinkvizítor jegyzi.
Pénteken a parlament elé került több energia tárgyú törvény módosítása is, melyek egyebek mellett a lakossági villany-, földgáz- és távhőárak további 11,1 százalékos mérséklését célozzák, úgy, hogy összegszerűen ez a csökkentés megegyezzen a 2013. január elsejétől életbe lépett rezsicsökkentés mértékével.
A módosító javaslat értelmében a lakossági áram, földgáz és távhő ára az egyetemes szolgáltató által kibocsátott számlában 2013. október 31-e után nem haladhatja meg az október 31-én érvényes - azonos mennyiség után járó - díj 88,9 százalékát.
A Németh Szilárd által benyújtott javaslat a lakossági rezsicsökkentést ismételten a szolgáltatókkal fizettetné meg, akik a költségemelkedést kizárólag a lakossági fogyasztókon kívüli körben terhelhetik tovább.
A villamos energia törvény a szolgáltatók által fizetett egyes díjakat megemeli: így közel duplájára nő a szénipari szerkezetátalakítási támogatás ("szénfillér") egységára (0,08 Ft/kwh-ról 0,17 Ft/kwh-ra), majdnem háromszorosára a lakossági ártámogatás díjrészlete (0,07 Ft/kwh-ról 0,20 Ft/kwh-ra) és 40 fillérrel drágul a kapcsolt energia (az áramtermelés során keletkező hő) termelésének egységnyi ártámogatási díja (1,31 Ft/kwh-ról 1,71 Ft/kwh-ra).
Ez azt jelenti, hogy a lakossági díjtételek közül törlik a szénfillért, az MVM-es nyugdíjasok gáztámogatási költségét, valamint a kapcsolt energiatermelés hozzájárulást - és mindezt a vállalkozásokkal fizettetik meg. A módosítás azt is kiköti, hogy éven belül is meg lehet változtatni a díjtételeket - tehát ha, a kormány további lakossági kedvezményekre készül, a nem lakossági körben (így a "lakosságot" foglalkoztató és a "lakosság" tagjai által tulajdonolt vállalkozások esetében) újabb dííjemelés is elképzelhető.
A látszólag legdurvább módosítás a gázvagyonnal rendelkező egyetemes gázszolgáltatókat érinti: a módosítás voltaképp kényszerértékesítést ír elő szabott áron, amennyiben legalább 120 millió köbméter kereskedelmi célra átminősített párnagázzal rendelkeznek. Ez a kitétel feltehetőleg azonban csak az E.on-t érinti, melynek gáztározóit az államnak még nem sikerült átvennie, viszont a cég 2011-be maga kérte, hogy az alapvetően technológiai célú szénhidrogén-készletének egy részét (200 millió köbméter) kereskedelmi készletté minősítsék át. (Ennek a készletnek egy része még most is rendelkezésre áll.) Nyilvánvaló, hogy ez a kényszerátvétel benne lesz az E.on megvételi árában - és az is, hogy egy ilyen készlet beáldozása "lakossági áron" egyszeri csökkentést tesz lehetővé, és a készlet kimerülése után komoly fenntarthatósági problémákat szül.
A párnagáz alapesetben arra szolgál, hogy fenntartsa a be- és kitároláshoz szükséges optimális nyomást a létesítményben. A kormány terve mögött feltehetőleg az elmúlt évek alacsony fogyasztása áll: mivel a kapacitásoknak csak egy kis részére volt szükség, ezért olyan nagy menyiségű párnagázra sem volt szükség a gáztározókban - ennek egy részét használná fel a kormány a rezsicsökkentés céljára.
A salátatörvény a benyújtó tervei szerint 2013. november 1-én lép életbe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.