Görögország hat éve szenved a recessziótól, a nemzetközi (EU/IMF) hitelprogramok pedig csak mélyebbre taszították az országot. A német választások után elérkezhet az idő a csőd bejelentésére.
Görögország államadóssága ma mintegy 320 milliárd euróra rúg, miközben az ország több részletben, összesen 200 milliárd eurót kapott az EU–IMF-től. Az óriási összegű nemzetközi hitelektől az illetékesek azt várták, hogy segít rendbe tenni Görögország pénzügyeit, ezzel szemben egy valamit sikerült elérni: több mint fél évtizedig húzódó szenvedést és elkerülhetetlen csődöt – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
"Az eurózónában senki sem mehet csődbe" – hangoztatta még évekkel ezelőtt az EU-IMF, vagyis Görögország számára sem volt más út, mint a központi lélegeztetőgép és a vak remény, hogy egyszer majd sikerül talpra állni. Lássuk, ezzel szemben milyen állapotban van most a görög gazdaság:
- a GDP az elmúlt hat évben 30 százalékkal zuhant, a munkanélküliség 27 százalékra emelkedett,
- a fiatalok körében mért munkanélküliség 57 százalékra ugrott,
- az államadósság GDP-hez mért aránya a 2009-ben mért 130 százalékról mára 175 százalékra hízott,
- a bankrendszer betétállománya 30 százalékkal csökkent, köszönhetően a pénzek külföldre menekítésének és a lakosság szorult jövedelmi helyzetének,
- a nem teljesítő hitelek aránya a háztartások esetében 25 százalékra, a vállalatoknál 31 százalékra emelkedett.
A számokat és az elmúlt hat év eseményeit vizsgálva nem kell Nobel-díjas közgazdásznak lenni ahhoz, hogy világossá váljon, az EU-IMF által hat éve felvázolt út csődöt mondott, írja a blog. Charles Wyplosz, a CEPR kutatóintézet közgazdásza szerint a fő gond az, hogy a görögökre ahelyett, hogy a tiszta lappal indulás lehetőségét megadó átstrukturálást már a kezdetekkor lehetővé tették volna – kiegészítve a szükséges megszorításokkal és válságkezelő intézkedésekkel –, ráerőltettek egy visszafizethetetlen hitelcsomagot, és belekényszerítették őket egy elnyújtott szenvedéssel teli gazdasági zsákutcába.
Charles Wyplosz elérkezettnek látja az időt, hogy végre rendezzék Görögország helyzetét. A német választásoknak vége – előtte egy ilyen lépés elképzelhetetlen lett volna a várható politikai veszteségek miatt –, a görög adósság túlnyomó részét már nem bankok, hanem az EU-IMF tartja, és már a morális kockázattól sem kell tartani – a görögök ugyanis már "eleget" szenvedtek, így a közeljövőben még egyszer vélhetően nem fognak felelőtlenül eladósodni –, továbbá az is világossá vált, hogy az adósság elengedése nélkül Görögország sosem fog talpra állni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.