2013. szeptember. 23. 10:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 23. 10:04 Gazdaság

Így vágható vissza a spekuláció

A közhiedelemmel ellentétben a jegybankok pénzpumpája – vagyis a piacok köré volt védőburok – nem növeli, hanem csökkenti a spekulációt.

A közelmúlt egyik legnagyobb jelentőséggel bíró bejelentése az Egyesült Államokból érkezett, mely szerint a piaci várakozásokkal ellentétben az ottani jegybank mégsem korlátozza kötvényvásárlásait, vagyis nem lassít a pénzpumpán. A tőzsdék első reakciója a kitörő öröm volt, mégis egyre többen hangsúlyozzák: ha a Fed újabb ingyen pénzeket pumpál a rendszerbe, azzal csak a spekulációt fűti, és megágyaz egy újabb eszközár-buboréknak és összeomlásnak. Ez az a kijelentés, amivel az IMF közgazdászai határozottan nem értenek egyet – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Shaun Roache és Marina Rousset kutatók egy friss tanulmányban ugyanis kimutatták, hogy a közhiedelemmel ellentétben a Fed – és más meghatározó jegybankok – kötvényvásárlásai és pénzpumpája nem növeli, hanem épp ellenkezőleg, csökkentik a spekulációt. Logikusnak tűnik ugyan a pénzpumpa ellenzőinek érvelése, mely szerint ha a jegybankok száz vagy ezer milliárd dollár értékben öntenek pénzeket a piacokra, az logikusan utat talál a leglikvidebb pénzpiacokra, ahol spekulációs lehetőségek után kutatva felhajtja vagy a mélybe taszítja az egyes befektetési termékek árfolyamát.

Ezzel szemben az IMF kutatói azt állítják, hogy a jegybankok pénzpumpája stabilizálja a gazdaságokat és elhárít olyan katasztrófa szcenáriókat, mint az eurózóna összeomlása, vagyis nagymértékben megnyugtatja a befektetőket. Ez a nyugalom azután az árfolyamokra is átterjed, csökkentve ezzel a részvények és kötvények jegyzéseinek ingadozását. Az árfolyamok kisebb ingadozása pedig kevesebb rövid távú spekulációs lehetőséget jelent, vagyis végső soron a jegybankok pénzpumpája csökkenti a spekulációt, írja a blog.

Néhány gyors példa: a Fed pénzpumpája nem csak az amerikai kötvénypiacon, de a feltörekvő piacokon is kisimította a kötvényárfolyamok ingadozását, vagyis csökkentette a spekuláció lehetőségét. Az Európai Központi Bank (EKB) ígérete, mely szerint kerül, amibe kerül, megvédi az eurót, nagymértékben csökkentette az olasz és spanyol állampapírok piacán jelentkező spekulációt. A svájci frank euróval szembeni árfolyama is akkor nyugodott meg, amikor a svájci jegybank bemondta az all-int. Mi magyarok is hasznot húztunk a jegybanki pénzpumpákból, miután a dollármilliárdok nyugtató hatása nyomán a nemzetközi kötvénypiacok elcsendesedtek, a forintra és a magyar kötvényárakra is nyugodt időszak köszöntött. Ha a védőburkot azonban lebontják, akkor könnyen lehet, hogy több ország és pénzpiac is védtelen marad a spekulációs támadásokkal szemben, amit könnyen lehet, hogy mi magyarok is megéreznénk, írja a blog.

zöldhasú
Hirdetés