Gazdaság hvg.hu 2013. augusztus. 05. 08:51

Bármikor megjelenhetnek a NAV adóellenőrei

A nap bármely szakában, munkaidőn túl is megjelenhetnek az adóhatóság ellenőrei a NAV nyári akciója idején. Fokozott figyelmet fordítanak az internetes kereskedők, a szépészeti szolgáltatók és a személyszállítók adózási fegyelmére is.

Augusztus végéig tart a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) múlt hónap elején kezdődött országos nyári ellenőrzéssorozata. A hatóság főleg Budapesten és Pest megyében ellenőrzi a gazdasági társaságokat – hangzott el a Kossuth rádióban.

Az adóellenőrök és a pénzügyőrök a fővárosban és Pest megyében is egész nyáron szinte mindenhol jelen lesznek – mondta a G7-nek Katona Edit, a NAV sajtóreferense. Az adóhatóság embereinek megjelenésére a nap bármely szakában lehet számítani, akár munkaidőn túl is.

Az ellenőrök általában a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, strandokon, nyári fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken, szezonális termékeket árusítóknál, idegenvezetési szolgáltatóknál, vendéglátóknál vizsgálódik. A korábbi évek gyakorlatához képest újdonság, hogy fokozott figyelmet fordítanak az internetes kereskedők, a szépészeti szolgáltatók és a személyszállítók adózási fegyelmére is.

Az ellenőrök elsősorban azt nézik, hogy a szolgáltatók, kereskedők adnak-e a bevételeikről számlát, illetve nyugtát, bejelentik-e az alkalmazottaikat, igazolni tudják-e az áruik eredetét és hogy a jövedéki terméke forgalmazásával kapcsolatos szabályokat betartják-e.

A NAV célja a gazdaság fehérítése, a költségvetési bevételek biztosítása, valamint a tisztességes verseny biztosítása, azzal, hogy nem engedi előnyhöz jutni az adójukat elcsaló cégeket a befizetéseiket teljesítőkkel szemben. Katona Edit hozzátette, a hatóság szándéka szerint az ellenőrzések a jogkövető magatartás elősegítése mellett a megelőzést is szolgálják.

A NAV több állami szervvel együtt, így a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH) ellenőrzi az út menti zöldség- és gyümölcsárusokat, ugyanakkor a lovagoltatással, kajak-kenu bérbeadásával, a kalandparkot üzemeltetők és a horgásztavak üzemeltetői is vizsgálat alá kerülhetnek.

A szabálytalanságokat egymillió forintig terjedő pénzbírsággal bünteti az adóhivatal, visszaesés esetén pedig ideiglenes bezárásra is ítélhetnek cégeket. A leggyakoribb szabálytalanság eddig a számla- és nyugtaadási kötelezettség teljesítésének elmulasztása volt. A második leggyakoribb szabálytalanság a foglalkoztatottak bejelentésének elmaradása.

zöldhasú
Hirdetés