2013. július. 31. 10:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 31. 10:47 Gazdaság

Több mint fél százalékot nőttek egy év alatt az ipari termelői árak

Idén júniusban 0,3 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a tavaly júniusi áraknál pedig 0,6 százalékkal voltak magasabbak – közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán.

Az előző két hónapban egyformán 1,2 százalékkal csökkentek a termelői árak az előző hónaphoz képest, éves összehasonlításban pedig májusban 1,3 százalékkal estek az árak, tavaly júniusban pedig 1,6 százalékos volt az éves csökkenés.

Júniusban az árak - kettő kivételével - minden ágazatban nőttek az előző hónaphoz képest, legnagyobb mértékben, 4 százalékkal a gyógyszergyártásban.

Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest kis mértékben, 0,2 százalékkal nőttek. A belföldi értékesítési árak a legnagyobb súlyú villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban alig, 0,1 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest.

A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai összességében 0,3 százalékkal növekedtek. Ezen belül legnagyobb mértékben, 1,2 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, 1,1 százalékkal a vegyi anyag, termék és a gép, gépi berendezés gyártása ágazatokban, valamint 0,7 százalékkal a textil- és bőriparban.

Az előző hónaphoz képest nagyobb mértékben, 1,8 százalékkal csökkentek az árak a gyógyszergyártásban, 0,8 százalékkal a fa-, papír- és nyomdaiparban, illetve 0,6 százalékkal a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában.

A tavaly júniusihoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,2 százalékkal csökkentek, ugyanakkor a feldolgozóipari ágazatoknál összességében 1,4 százalékos árnövekedést regisztrált a KSH. Ezen belül az élelmiszeripar termelői árai az első félévben megszokott 6 százalékos emelkedést mutatták.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai két havi csökkenés után júniusban 0,4 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A feldolgozóipari ágakban az árváltozás átlagosan 0,5 százalékkal volt magasabb a májusinál, ezen belül a gyógyszerek exportára 5,2 százalékkal megugrott. Szintén jelentősebben, egyaránt 1,5 százalékkal növekedtek az árak a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, illetve a vegyi anyagok és termékek gyártásában, Megállt a számítógépek és a villamosberendezések exportárának csökkenése, de folytatódott a gépek és járművek árának eróziója.

Tavaly júniussal összehasonlítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 1,1, a beruházási javakat előállító ágazatokban 0,1 százalékkal csökkentek, míg a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 3,7 százalékkal emelkedtek az árak a nem tartós, alapvetően élelmiszerjellegű fogyasztási cikkek 4 százalékos drágulása miatt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.