Jelentősen megemelte a japán gazdasági növekedésre adott prognózisait a Pioneer Investments. A nemzetközi alapkezelő az idei prognózist 1,3-ról 1,6 százalékra, a jövő évit 1,7-ről 2,3 százalékra, a 2015-öst pedig 2,0-ról 2,6 százalékra változtatta. A társaság szerint a növekedés forrása az emelkedő lakossági és kormányzati kiadás lehet.
Jelentősen megemelte a japán gazdaságra adott növekedési prognózisait a Pioneer Investments. A májusban publikált első negyedéves növekedési adatok után több elemzőközpont is hasonlóan járt el, de a Pioneer kiemelkedően optimistának számít: az OECD jelenleg 1,4 százalékos növekedést prognosztizál a szigetország 2014-es növekedésére, a Pioneer viszont 2,3 százalékot. Az alapkezelő optimizmusát mutatja, hogy az idei növekedésre vonatkozó becslését 0,3 százalékponttal 1,6 százalékra, 2015-ös prognózisát pedig 0,6 százalékponttal 2,6 százalékra emelte.
Történt mindez annak ellenére, hogy a japán tőzsdeindexek az utóbbi két hétben sokat veszítettek értékükből. "A tavalyi év vége és az idei év – május utolsó hetéig – a japán piacról szólt. Január elejétől a japán tőzsdeindexek 50 százalék körüli emelkedést produkáltak saját devizában" – magyarázza a helyzetet Pálinkás Ervin, az alapkezelő hazai portfóliómenedzsere. Az emelkedés dollárban vagy más devizában jóval alacsonyabb volt, mert párhuzamosan a jen folyamatosan gyengült.
Az emelkedés most megtorpant, sőt a fele el is veszett néhány kereskedési nap alatt. "A jelenség mögött az áll, hogy a japán monetáris és fiskális politika egymást erősítő élénkítési ciklusának sikerét a piacok megelőlegezték, holott érdemi eredmények csak középtávon várhatók" – véli Pálinkás Ervin. Addig a jegybanki kommunikációnak és a kormányzati retorikának kellett volna életet lehelnie a piacokba, de a kormányzatnak nem sikerült tartósan emelnie a tétet, így a túlzott eufóriát heves negatív reakció követte.
A japán gazdaság élénkítésére tett kísérlet azonban nem ért véget, sőt a Bank of Japan és a kormány lazító intézkedései folyamatosak és sikerre vezethetnek. A Pioneer elemzése szerint a japán növekedés motorja a belső kereslet lehet. A lakossági fogyasztás a legutóbbi adatok szerint az első negyedévben kifejezetten meglódult. A jelenség, ami leginkább a miniszterelnökről elnevezett "Abenomics" első sikerének tudható be, folytatódhat. Az eddig érzelemvezérelt fogyasztásnövekedést ugyanis hosszabb távon támogatja, hogy az emelkedő tőzsdeindexek és a csökkenő munkanélküliség alacsony kamatokkal és kötvényhozamokkal párosul, ami együttesen a fogyasztás felé tereli a lakosságot. A közösségi fogyasztást a miniszterelnök által meghirdetett reformcsomag alapozhatja meg, ám ennek részleteit csak a hónap közepén ismerteti a kormányfő, aki a júliusi felsőházi választáson széles körű felhatalmazást kaphat programja megvalósítására.
A beruházások az elemzés szerint 2013-ban még nem, de jövőre és azután már hozzájárulnak a japán gazdaság növekedéséhez. Ebben nem a külföldi, hanem sokkal inkább a belföldi befektetők játszhatnak előremutató szerepet, hiszen a japán vállalatok exportja és profitja egyaránt emelkedik a gyenge jen miatt, ami idővel kapacitásbővítésre sarkallhatja őket. Ezzel párhuzamosan Japán kitörhet az elnyújtott defláció időszakából. A maginfláció idén a második félévben pozitív tartományba emelkedik, és a következő két évben 0,6 és 0,7 százalék között mozoghat. A fogyasztói árindexet ugyanakkor a 2014-ben és 2015-ben két lépcsőben végrehajtott áfaemelés 2 százalékra srófolhatja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.