Letelepedési kötvény: elárulták, miért kellett az offshore cég
Mintegy 20 kínai nagyvárosban szerződött ottani ügynökségekkel bemutató rendezvények megszervezésére a Letelepedési Magyar Államkötvényt Kínában és Vietnamban árusító Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) – mondta a Napi Gazdaságnak Lian Wang vezérigazgató. Arról is beszélt, miért a Kajmán-szigeteken jegyezték be az alapot offshore cégként.
A Befektetési Célú Tartózkodási Engedély program nem precedens nélküli a világban – többek között Ausztriában, Görögországban, Hollandiában, Portugáliában, Szlovákiában, Spanyolországban és az Egyesült Államokban létezik hasonló program. A magyar program alapjaiban megegyezik ezen országok gyakorlatával – mondta a Napi Gazdaságnak Lian Wang, a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) vezérigazgatója.
A HSSDF a programban érintett államkötvényeket megvásárolja, ugyanakkor az államkötvények nem kerülnek ki az ÁKK-ból – mondta a vezérigazgató. A HSSDF működését Kínában fejti ki, a fő feladata marketingjellegű – meg kell találni és befektetésre kell ösztönözni a bevándorlással foglalkozó kínai polgárokat.
Ezért a társaság bevándorlási ügynökségekkel veszi fel a kapcsoltat, illetve direkt megkeresést is folytat a célpiacokon. A társaság mintegy 20 kínai nagyvárosban szerződött ügynökségekkel, bemutató rendezvények megszervezésére.
Wang szerint a társaság kötelessége a jelentkezők előszűrése – például a pénzmosási szabályoknak történő megfelelés ellenőrzése. Emellett az alap tanácsadói, tájékoztatói szerepet is játszik. Az alap biztosítja azt is, hogy a befektetők az államkötvények futamidejének lejárta után a kötvény ellenértékét megkapják.
Az alap létrehozása, a megfelelő marketing és adminisztratív háttér kínai kialakítása Wang tájékoztatása szerint fél évet vett igénybe. A kínai értékpapír-szabályozás nem teszi lehetővé, hogy a HSSDF közvetlenül Kínában működjön, ezért jegyezték be az alapot a Kajmán-szigeteken – tette hozzá a vezérigazgató. A HSSDF vezetője szerint az alap rendkívül átláthatóan fog működni.
Az ellenzék részéről kifogásként felmerült korábban, hogy miként kaphat jogot egy offshore vállalkozás ilyen feladatra, amit a Fidesz azzal hárított el, hogy a Kajmán-szigeteken bejegyzett társaság nem tekinthető offshore cégnek, miután lehet tudni, hogy kik a vállalkozás tulajdonosai – idézte fel a Napi Gazdaság.
A Magyar Nemzet a beszámoló szerint korábban azt írta, a kajmán-szigeteki vállalkozás honlapja szerint az ügyintézésért 40 ezer eurót kér el. A közvetítő cég emellett azon is nyer, hogy az adósságkezelőtől diszkontáron jut hozzá az államkötvényhez (a jelenlegi hozamok mellett 221 ezer euróért), míg a letelepedő 250 ezer eurót fizet a közvetítőnek.
Bár a Napi Gazdaság beszámolója szerint tehát a teljes haszon egy befektetőre számítva megközelítőleg 70 ezer euró, ami 20 millió forint, a HSSDF szerint ennek túlnyomó részét elviszik a letelepedési kötvények külföldi promóciójának és értékesítésének a költségei.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.