2013. május. 07. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 07. 15:10 Gazdaság

Az évszázad üzletét köthették meg

Törökországban elképzelhető, hogy az évszázad üzletét kötötte meg az ország kormánya. Isztambul új repülőterének megépítésére egy török cégekből álló konzorcium nyerte el a jogot, 25 évig ők is üzemeltethetik a repteret. Cserébe viszont összesen több mint 22 milliárd eurót kell befizetniük a török államkincstárba 2017-től kezdődően. A hatalmas összeg kapcsán egyesek azonban kételkedésüknek adtak hangot, hogy vajon ennyi pénzt ki lehet-e termelni az új, éves szinten 150 millió utas kiszolgálására tervezett légikikötőből.

Törökországban elképzelhető, hogy az évszázad üzletét kötötte meg az ország kormánya. Isztambul új repülőterének megépítésére egy török cégekből álló konzorcium (Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon) nyerte el a jogot, 25 évig ők is üzemeltethetik a repteret. Cserébe viszont összesen több mint 22 milliárd eurót (körülbelül 6600 milliárd forintot) kell befizetniük a török államkincstárba 2017-től kezdődően – írja a Balkans.com. A hatalmas összeg kapcsán egyesek azonban kételkedésüknek adtak hangot, hogy vajon ennyi pénzt ki lehet-e termelni az új, éves szinten 150 millió utas kiszolgálására tervezett légikikötőből. A repülőtér megépítése önmagában 10 milliárd euróba kerül.

Binali Yildirim török közlekedésügyi miniszter szerint ugyanakkor az összeggel nincs probléma, mivel a nyertesek minden bizonnyal figyelmesen számolták ki az összeget, szerinte a projekt annyira nyereséges lesz, hogy a cégek sokkal többet vehetnek majd ki a repülőtérből, mint amennyit beletesznek majd. A miniszter szerint a 2008-as gazdasági válság után a világgazdaság központja a Közel-Kelet és Törökország felé fordult, Isztambul pedig a világ légitársaságainak egyik központjává válik majd.

A PPP-konstrukcióban elkészülő reptér a legnagyobb ilyen projekt a Török Köztársaság történetében, a Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon konzorcium döntően a legmagasabb megajánlott árral nyert, maguk mögé utasították a jelenlegi legnagyobb isztambuli légikikötőt, az Atatürköt üzemeltető TAV-ot is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.