Problémás gáztárolót vett a magyar állam?
Probléma adódhat a szőregi biztonsági gáztároló működésével, a kőzet alatt mintegy 300 méterrel ugyanis az E.On már elvesztett egy tárolót a víz folyamatos betörése miatt. A kockázatokat növeli, hogy a stratégiai tároló - melyet az állam épp most akar megvenni – hosszú ideje nincs teljesen feltöltve, ennek hatását pedig eddig még nem vizsgálták.
Probléma adódhat a szőregi biztonsági gáztároló működésével, a kőzet alatt mintegy 300 méterrel ugyanis az E.On már elvesztett egy tárolót a víz folyamatos betörése miatt – írja az Energiafocus.hu saját értesülésre hivatkozva. Az igaz, hogy ez a tároló egyáltalán nem volt jelentős, mivel mindössze 150 millió köbméter földgázt volt képes befogadni. A Maros-1 jelzésű kőzet azonban nem volt elég stabil, mivel kitároláskor, amikor lecsökkent a nyomás a tárolóban, a víz rendszeresen beszivárgott a területre. Az E.On emiatt eladta a Molnak a tárolót, ám a hazai olajcég azóta sem használja azt.
A szőregi stratégiai tároló egy kimerült termelő mező helyén jött létre, ezért számos kút tarkítja a területet, melyek némelyike lenyúlik egészen a Maros-1 gáztároló kőzetéig. Gondot így a a portál által megkérdezett szakértők szerint elsősorban az okozhat, ha ezek nincsenek megfelelően ledugaszolva, mivel így a víz egészen a biztonsági tárolóig szivároghat vissza.
Emellett még további kockázatot jelenthet, hogy az összesen 1900 millió köbméter kapacitású szőregi egységet már két éve nem töltötték fel teljesen. A kormányzati döntéseknek megfelelően ugyanis ma körülbelül 800 millió köbméter biztonsági tartalékkal kell rendelkeznie a tárolónak, holott az egységből a stratégiai készletre fenntartott kapacitás 1200 millió köbméter lenne. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a tárolóban tartósan a megfelelőnél valamivel alacsonyabb a nyomás. A portál úgy tudja, eddig nem készült olyan tanulmány, amely ennek hatásait vizsgálta volna. A probléma nyilvánvalóan nem valószínű, hogy rövid távon jelentkezne. Másfelől viszont a szőregi tároló csupán 2009 óta működik, ami meglehetősen rövid idő ahhoz, hogy az egység üzemeltetésével kapcsolatban felmerülő gondok a felszínre jöjjenek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.