Elfajult egy ingatlan tulajdonosa és bérlője közötti vita Budapest III. kerületében. A bérlő, az Outlander Kft. szerint jogtalanul mondták fel bérleti szerződését, az ingatlan tulajdonosa, a Morex '93 Kft. ráadásul április közepén konténerekkel elbarikádozta a raktárhelyiséget. Az elektromos és vízvezetékeket is elvágták, a bérlő csak daruskocsival tud élelmet és vizet juttatni az ingatlanban maradt embereinek. A Morex '93 Kft. szerint viszont a bérlő már jogtalanul tartózkodik az ingatlanon. A képbe az is bekavar, hogy a Fővárosi Vízművek megvásárolná az ingatlant.
"Tedd el a fényképezőgépet, mert feljelentelek!" – ezzel fogadták a hvg.hu fotósát egy III. kerületi ingatlannál, ahol az utóbbi hónapokban igencsak eldurvult a helyzet a terület tulajdonosa és bérlője között. A Szőlőkert utcai ingatlan körül állóháború alakult ki: biztonsági őrök hadának megjelenése, láncok levágása, az elektromos kábelek és a vízvezetékek elvágása, az épület elbarikádozása. A helyzet odáig fajult, hogy az ingatlan bérlője már csak darus kocsi segítségével tudott élelmet is vizet juttatni a bennragadt munkatársainak.
Felmondtak, amikor nem is mondhattak volna fel
Az Outlander Kft. és Morex ‘93 Kft. között határozott idejű bérleti szerződés van 2014. december 31-ig, amely nem mondható fel – mondta a hvg.hu-nak Bócsi Levente, a terepjáró kiegészítőkkel és felépítményekkel foglalkozó Outlander Kft. ügyvezetője. Tavaly december végén, a karácsony előtti utolsó munkanapon azonban egy levelet hozott a postás, amit egyik kollégájuk átvett, de már nem nyitotta ki. A levélben, melyet csak január 4-én bontottak fel, az állt, hogy az ingatlan tulajdonosa, a Morex ‘93 Kft. január 2-ával felmondta a bérleti szerződést, és számon kért rajtuk egy olyan számlát, amely Bócsi szerint nem is létezik.
Először azt hittem, hogy valamilyen félreértésről van szó – fejtette ki Bócsi. Ezek után leült a tulajdonosokkal tárgyalni, hogy átbeszéljék a kialakult helyzetet, azt az információt kapta azonban, hogy a tulajdonosok hamarosan eladják az ingatlant, mégpedig a Fővárosi Vízműveknek. Bócsi próbált alkudozni a tulajdonosokkal, hogy maradni tudjanak a területen, ám ez nem vezetett eredményre, ők viszont továbbra is a szerintük jogosan bérelt ingatlanukban maradtak.
Bócsi elmondása szerint február 13-án éjjel a Morex ‘93 Kft. emberei behatoltak a bérleménybe, közjegyző jelenlétében leolvasták az óraállásokat, biztonsági őrök, az Árgus-Security embereinek a segítségével elkerítették és lezárták az ingatlant. A főbejárat kulcsát lecserélték, a raktár elé egy üres konténert helyeztek el, hogy ne tudjanak bemenni ebbe az épületrészbe. Másnap reggel már nem engedték be a Morex ‘93 Kft. emberei az Outlander Kft. dolgozóit, ügyfeleit és szállítóit az épületbe, amit több mint 10 biztonsági őrrel őriztettek. Bócsi szerint ezek után nem maradt más választása, mint engedni és elmenni a vízművekhez, hogy kijelentsék, az ingatlant továbbra is tőlük bérelnék majd (ha ők lesznek az új tulajdonosok). Szerződést azonban akkor technikai okok miatt nem tudtak kötni (mivel ennek átfutási ideje több napot vett volna igénybe a vízműveknél), így egy, az ingatlan tovább bérlését biztosító szándéknyilatkozat megtétele után Bócsi aláírta az előre elkészített közjegyzői okiratot, amiben azonban a korábbiaknál kedvezőtlenebb feltételeket fektetett le a leendő új bérbeadó. Az ügyvezető állítása szerint azért írta alá a dokumentomot, hogy a cég működése és ezzel a munkavállalók állása biztosított maradjon.
Ezek után az ingatlant még aznap megnyitották az Outlander Kft. munkavállalói előtt, ugyanakkor a lecserélt főbejárati kulcsot vagy annak másolatából nem kaptak, az ingatlant egy kihelyezett őrbódéban 2 biztonsági emberrel továbbra is Morex ‘93 Kft őriztette. Bócsi szerint a Morex ‘93 Kft. és annak ügyvédje nem kereste őket, hogy kössenek bármilyen bérleti szerződés módosítást. A kialakult helyzet tükrében az Outlander Kft. 2013. március 8-án peresítette a bérleti szerződés felmondását.
Tárgyaltak a vízművekkel, de nem lett megegyezés
Időközben a nyilatkozat értelmében az Outlander Kft.-nek március 10-ig a Fővárosi Vízművekkel le kellett volna szerződnie, ám Bócsi szerint igen nehezen lehetett volna velük megegyezni. "Például az is elhangzott, hogy biztosítsunk a vízműves autók számára parkolóhelyet, de ezt csak úgy tudtuk volna megoldani, ha a cégünk bérel egy területet egy másik közeli ingatlanon, ez igencsak érdekes lett volna" – fejtette ki az ügyvezető. A helyzet eközben odáig fajult, hogy Bócsi úgy döntött, átveszik az ingatlan feletti ellenőrzést "az ügymenet nyugodt biztosítása végett".
Az Outlander Kft. március 12-én egy őrző-védő cég segítségével az ingatlant őrzése alá vette, a Morex ‘93 Kft. által odarendelt biztonsági őröket és őrbódéjukat kikerítette, magyarul az ingatlanon belül felhúztak még egy kerítést. Két nappal később pedig a III. kerület jegyzői irodáján birtokvédelmet kértek. Bócsi elmondása szerint március 23-án, szombaton egy konténert helyezett el a Morex ‘93 Kft.-vel azonos tulajdonosi körbe tartozó Híd Transz Kft. logójával ellátott darus kocsi a telephelyükre. "A konténert a kerítés fölött emelték be, ezt mi egy másik darus kocsival kiemeltettük" – emelte ki Bócsi. A következő napok egyikének éjszakáján Bócsi szerint maszkos elkövetők hatoltak be az ingatlanra, baltával hadonásztak, és egyik terméküket össze is törték.
Bócsi elmondása szerint április 16-án éjszaka a Morex ‘93 Kft. 30 fővel megjelent az ingatlannál, levágták a kerítésen elhelyezett láncokat és lakatokat, elbontották a kerítést, konténereket helyeztek el a telekhatár előtt a közterületen. Bócsi szerint csak az ingatlan külső részét tudták elfoglalni, mivel az épületben biztonsági őreik tartózkodtak. Rendőrt hívtunk, de intézkedés nem történt – emelte ki Bócsi. Ennek hatására április 17-én arra kérték a bíróságot, hogy hozzon előzetes sürgősségi intézkedést, és biztosítsa a birtokvédelmet az Outlander Kft. számára. Ezt a bíróság szerdán megtette, Bócsi Levente rendőröket is hívott, hogy a bírósági döntésnek érvényt szerezzen, ám a barikád továbbra is maradt.
Rontja az üzletetet az elbarikádozás
"A probléma az, hogy a Morex ‘93 Kft. nem ajánlott fel semmilyen kártérítést". Az ügyvezető szerint arról szó volt, hogy kapnának 10 ezer eurót. Ehhez csak annyit, hogy csak a speciális raktárunk átköltöztetéséhez 150 ezer euróra lenne szükség – hangsúlyozta Bócsi. A felfordulás az üzletnek sem tett jót, egyrészt az ügyfelek úgy tudtak bejutni az épületbe "mint egy börtönbe", a Morex ‘93 Kft. emberei pedig az áram és vízvezetékeket is elvágták. Az áram és a gázvezetékek ráadásul az Outlander Kft. nevén vannak. A Morex ‘93 Kft. megpróbálta a közműveket is átíratni, de csak a vízműveknél jártak sikerrel Bócsi szerint. A biztonsági cég felfogadása és a többi járulékos költség emellett Bócsi szerint együttesen már több mint 10 millió forintjába kerültek. Az elbarikádozás miatt pedig csak darus kocsival tudnak élelmet és vizet bejuttatni az ingatlanon belül tartózkodó munkatársaiknak. Az utóbbi napok egyikén Bócsi szerint pedig kisebb lökdösődés is volt egyik kollégája és a Morex '93 Kft. által bérelt biztonsági őrök között, kollégáját állítása szerint az egyik kerítésnek nekinyomták.
Volt már egy hasonló sztori |
A mostani ügyhöz hasonló eset történt majdnem két éve a Mammut II.-ben, ahol egy kávézó tulajdonosa keveredett vitába a bevásárló-központtal. Király Lajos cége tíz éve üzemeltette az üzletház területén lévő Promenád Cafét, s a 2011. augusztusában lejártó bérleti szerződését egy opciós jog alapján szerette volna meghosszabbítani. A bérleti díjról ugyanakkor nem tudott megállapodni a Mammuttal, mert szerinte a szerződésben foglaltaknál jóval nagyobb mértékben akart emelni az üzletközpont. A vállalkozó ettől függetlenül úgy vélte, hogy érvényes a kontraktus hosszabbítása, hiszen a tarifáról a Mammut szerződésszegése miatt nem tudtak megállapodni, vagyis maradhat a területen, működhet tovább a kávézója. A Mammut azonban megállapodás híján megszűntnek tekintette a szerződést, és lelakatolta a kávézót, elzárta a vizet, kikapcsolta az áramot az üzlethelyiségben. Király ezután tiltakozásul és üzlete "védelmére" hivatkozva költözött be a víz és villany nélküli kávézóba. Mindkét fél birtokvédelmi eljárást kezdeményezett, de eközben egyre jobban eldurvult a konfliktus. A kávézót – és benne Király Lajost, valamint egy vele tartó barátját – egyre több kordonnal vette körbe az üzletház, hogy távozásra bírja a demonstrálókat. Király szerint volt, hogy a Mammut biztonsági őrei még azt sem engedték meg, hogy vizet és élelemet juttassanak be hozzájuk barátaik, rokonaik, így szatyrokban, dobozokban hajították be nekik a kordonok felett a legszükségesebbeket. Király sajátos demonstrációjának egy birtokvédelmi eljárás vetett véget, amely során döntés született arról, hogy melyik fél tarthat igényt az üzlethelyiségre. Az eljárás eredményeire hivatkozva lényegében mindkét fél győztesnek érezte magát, pedig valójában se nyertese, se vesztese nem volt a vizsgálatnak. A Promenád Café azóta ugyanakkor zavartalanul üzemel. |
Az igencsak elfajult ügy mögött ugyanakkor Bócsi szerint az áll, hogy a Morex ‘93 Kft. mindenáron el akarja adni az ingatlant a Fővárosi Vízműveknek – az Outlander Kft.-t pedig ki akarják rakni az ingatlanról –, az ingatlan értékét ugyanakkor igencsak felülbecsülhették egy értékbecsléskor, amelyet Bócsi szerint a Fővárosi Vízművek készíttetett a Fővárosi Vagyonkezelő Központ Zrt.-vel. E becslés szerint 405 millió forint plusz áfa az ingatlan értéke, miközben az Outlander Kft. által egy másik céggel végeztetett becslés szerint az ingatlan értéke jelentősen kevesebb, 252 millió forint. Tudomásunk szerint az ingatlant korábban hitelező pénzintézetnél is hasonló értékbecslést készítettek legutóbb – emelte ki Bócsi.
Nem fizetés miatti felmondás
Január első napjaiban felmondtuk a bérleti szerződést nem fizetés miatt – fejtette ki a hvg.hu-nak Morvai Zoltán, a Morex ‘93 Kft. egyik tulajdonosa. Morvai szerint az Outlander Kft. egy fizetési kötelezettségnek nem tett eleget, ami súlyos szerződésszegésnek minősül a megkötött bérleti szerződés alapján. Könyveink év végi felülvizsgálata során derült ki, hogy a két részletben megfizetendő kaució második részét a bérlő több mint egy éve nem fizette meg – hangsúlyozta. Ennek megfizetésére többször, írásban is felszólították az Outlander Kft.-t, az azonban nem tett eleget fizetési kötelezettsége teljesítésének.
Ennek eredményeképpen mondták fel a bérleti szerződést, ezek után pedig egy közjegyző előtt tett nyilatkozatot az Outlander képviselője, hogy március 26-ig elhagyja az ingatlant. Ezt azonban nem tették meg – mondta Morvai Zoltán. Morvai szerint ezek után két biztonsági őrt küldtek a területre, akik felügyelték az ingatlant egy őrbódéból, hogy ne zavarják a bérlőt. Ők nyitották és zárták az épületet. Az Outlander Kft. szerinte ezek után azonban kizárta őket az ingatlanból: március 11-én hajnalban benyomultak az épületbe, 30 emberrel "megszállták az ingatlant", a zárakat lefeszegették, a külső és belső tereket elbarikádozták. Morvai szerint az Outlander Kft. ráadásul nem fizette ki a márciusi és áprilisi bérleti díjat sem. Arra a kérdésre, hogy tényleg elvágták-e az elektromos és vízvezetékeket, Morvai kifejtette, hogy ez nem igaz, de a szolgáltatást valóban megszüntették.
A Morex ‘93 Kft. egyik tulajdonosa szerint az ingatlan eladása konkrétan csak a felmondás után merült fel, ekkor döntöttek úgy, hogy értékesítik az ingatlant. Arra a kérdésre, hogy létezik-e több vagyonbecslés az ingatlanra vonatkozólag, az egyik 405 millióról, a másik pedig 250-270 millió forintról szól, Morvai Zoltán elmondta, hogy ő erről nem tud, a Morex Kft. nem rendelt meg semmilyen értékbecslést. Morvai elmondása szerint ők még abban is segítettek az Outlander Kft.-nek, hogy az új tulajdonossal kedvező megállapodást tudjanak kötni (majdnem a felére csökkent volna a bérleti díjuk Morvai szerint). Az Outlander Kft. alá is írt egy szándéknyilatkozatot az új tulajdonossal a bérleti szerződés megkötéséről, azután hiretlen minden megváltozott. Elfoglalták az épületet, abból kizárták a tulajdonost és ügyvédjük útján megüzenték, hogy 170 ezer euró ellenében elhagynák az ingatlant – emelte ki Morvai Zoltán.
Ezek után rosszhiszeműen birtokvédelmi beadványt terjesztett be az Outlander a III. kerület jegyzőjéhez, melyet az elutasított, az Outlander Kft. így a bírósághoz fordult ennek ügyében. Ezek után döntött úgy a Morex '93 Kft., hogy körbeveszik az ingatlant, az Outlander Kft. ekkor emelt be egy darus kocsival 15 embert az épületbe. Az ingatlan jelenleg már átadási fázisban van, a birtokbaadás zajlana, ha az Outlander Kft. ezt nem akadályozná szándékosan, emelte ki Morvai.
A birtokvédelemre kitérve Morvai elmondta, hogy a III. kerületi bíróság április 22-én hozott egy olyan végzést, mely a bérlőt visszahelyezi az ingatlanba, ezt pedig rendkívül furcsának és aggályosnak találják. Morvai szerint a bíró (akihez az az ügy is került, mely a felmondás jogszerűségét vizsgálja, illetve, hogy kié az ingatlan birtokjoga) döntése ugyanis csak az Outlander Kft. egyoldalú beadványán és az abban közölt, több valótlan adaton alapul (például azt állítja többek közt, hogy az Outlander kifizette a bérleti díjat márciusig, ez Morvai szerint nem igaz). A bíróság ráadásul nem vette figyelembe a jogszerű felmondásukat sem. Olyan információkat viszont figyelembe vett, amelyek a másik gyorsított eljárásban szereplő peranyagban szerepelnek, majd abban az ügyben nem döntött és azt a továbbította a Fővárosi Bírósághoz. Jelenleg a Fővárosi Bíróság döntését várják.
A Vízművek értetlenül áll a helyzet előtt és nem akar belefolyni a vitába
A Fővárosi Vízművek Zrt. ingatlangazdálkodási stratégiájában azt tűzte ki célul, hogy ingatlanvagyonát úgy rendezi át, hogy az optimális módon szolgálja a társaság fő tevékenységét, amelyek eredményeként az ingatlanok üzemeltetési költségei jelentősen csökkenthetők – áll a Fővárosi Vízművek lapunknak megküldött válaszában. A Fővárosi Vízművek Zrt. Észak-Budai Hálózatüzemeltetési Kirendeltsége (HÜK) jelenleg egy III. kerületi ingatlanon üzemel, de a cég azt állapította meg, hogy a költségeket jelentősen lehetne csökkenteni, amennyiben ezt az ingatlant eladnák, mivel a tevékenységhez képest az ingatlan túl nagy, magas az üzemeltetési költsége, és teljes felújítására lenne szükség, ami jelentős forrásokat igényelne, ezért költséghatékonysági okok miatt más területet kellett keresni.
A cég több ingatlan megvizsgálása után úgy döntött, hogy a Fővárosi Vízművek Zrt. igényeit kielégítő, az elvárásoknak legjobban megfelelő ingatlan a 1037 Budapest, Kunigunda útja 60/b. szám alatti ingatlan, mivel azonos keretövezeti besorolása miatt a HÜK tevékenysége átminősítés nélkül folytatható. Az ingatlan megnevezése: "Kivett üzem és raktár", ami a HÜK működéséhez szintén lényeges szempont és egyben elvárás, áll a vízművek lapunknak adott válaszában. Az összes adatot figyelembe véve az üzemeltetési és hasznosítási adatokból következően a Kunigunda úti épület esetében éves szinten több mint 30 millió forint költségmegtakarítás keletkezne, nem számolva a megtakarított felújítási költségeket, ezért kezdeményezték a tulajdonos Morex '93 Kft.-től az ingatlan megvásárlását.
Február 14-én a Kunigunda 60/b szám alatt található ingatlan bérlője, az Outlander Kft. bérbevételi szándéknyilatkozatot adott át a Fővárosi Vízművek Zrt.-nek arra vonatkozóan, hogy 2013. március 26-ától a HÜK által nem használt területet hosszú távra bérbe kívánja venni, valamint, hogy a bérleti szerződést legkésőbb március 10-ig aláírja – áll a vízművek levelében. Az Outlander Kft. közjegyzői okiratban is egyoldalú kötelezettségvállalási nyilatkozatot tett arra vonatkozóan, hogy amennyiben mégsem jön létre a bérleti szerződés a Fővárosi Vízművek Zrt. és az Outlander Kft. között, úgy 2013. március 26-ig elhagyja az ingatlant. A Vízművek elkészítette a bérleti szerződést, egyeztetett az Outlander Kft. ügyvezetőjével, aki az előzetesen megbeszélt találkozót az időpont előtt két órával lemondta.
Április 18-án a cég írásos tájékoztatást kért a Morex 93 Kft.-től az ingatlan jelenlegi helyzetét illetően. A Fővárosi Vízművek Zrt. válaszában az áll, hogy értetlenül állnak a kialakult helyzet előtt, mivel a tulajdonosváltás esetén is tovább bérelhette volna az Outlander Kft. a területet. Álláspontjuk szerint mindent megtettek annak érdekében, hogy a bérleti szerződés létrejöjjön. A vízművek az Outlander Kft. ügyvezetőjének megkeresésére több ízben jelezte, hogy nem kíván részt venni a Morex 93 Kft. és az Outlander Kft. közötti jogvitában.
A cégek tulajdonosi körei |
Az Opten céginformációs adatbázisa szerint a Morex '93 Kft. jelenlegi tulajdonosai a Morvai és Fia Kft., ahol Morvai János és Morvai Zoltán a tulajdonosok, valamint 2006. augusztus 30-tól a Recontra Kft., amely Apáthy Zoltán és Apáthy Endréné tulajdonában van. Morvai Zoltán és a Morvai és Fia Kft. alapítók a cégben, Morvai személyesen 2002. február 4-ig volt tulajdonos. Morvai Zoltán és Apáthy Zoltán cégjegyzésre jogosult tisztségviselő is. A cég korábban világítóeszközöket gyártott (német résztulajdon is volt benne), majd ingatlan-üzemeltető és forgalmazó lett. Apáthy Zoltán, aki a Hídépítő-cégek tulajdonos Apáthy Endrének a fia, a Híd Transz Kft.-ben és a Árgus-Security Vagyonvédelmi Kft.-ben is rendelkezik tulajdonrésszel. A Híd Transz a Hídépítőben is tulajdonos, a cég a 2000-ben meglódult autópályaépítések egyik nagy nyertese volt, a Megyeri-híd építése kapcsán pedig arról cikkezett a magyar sajtó, hogy a Hídépítő, és annak egyik leánycége – a Ganz Acél – közti vita miatt egyes alvállalkozókat nem fizettek ki. A Céginfó.hu adatbázis szerint az Outlander Kft. egyedüli tulajdonosa Bócsi Levente, aki emellett az Alphahungary Kft.-ben és a Concorde Szolgáltató és Tanácsadó Bt.-ben is tulajdonos. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.