Fiatalkorú még újságért vagy üdítőért sem mehet be a dohányboltokba – többek között ezt tartalmazza az a törvénymódosítás, amelyet Lázár János nyújtott be. A módosítás szerint ha nincs jelentkező, vagy nyertese egy trafikboltnak, akkor az állam 36 hónapig nem köteles újat kiírni.
A koncessziós eljárás lezárta után három nappal máris módosítanák az erről szóló törvényt. Lázár János javaslata kibővíti a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. feladatköreit, annak ugyanis immár nemcsak kiírni és elbírálni kell a pályázatot, illetve előkészíteni a szerződés megkötését, hanem ellenőrzi is majd annak betartását.
A módosítás felére, harminc napról 15-re csökkenti az időt, amennyivel a pályázat megnyitásának dátuma előtt a kiírást közzé kell tenni országos napilapokban, illetve a területileg illetékes kormányhivatal honlapján.
Köztartozással nem lehet nyitni trafikot
Az eddig érvényben lévő jogszabály szerint ha a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság gyakorlása az adott településen megszűnt, illetve még nem folyik, a dohánytermékek kiskereskedelmére vonatkozó jogosultságot az állam a részvénytársaság útján is gyakorolhatja az új, eredményes pályázat alapján megkötendő koncessziós szerződés aláírásáig. Lázár most ezt azzal módosítja, hogy a részvénytársaságnak lehetősége lesz feljogosítani valakit e tevékenység elvégzésére az új pályázat elbírálásáig. Ha pedig – szól egy friss kitétel – a második pályázat is eredménytelen, úgy 36 hónapig az állam már nem is köteles újat kiírni.
A dohánytörvény módosítása értelmébe nem adható boltnyitásra engedély, ha a kérelmezőnek 30 napon túli lejáratú, állami adóhatóság által behajtandó köztartozása vagy állami adóhatóság által nyilvántartott adótartozása van. A módosítás értelmében a dohánytermék-nagykereskedő köteles legalább a törvény által előírt legkisebb kiskereskedelmi árrést biztosítani a dohánytermék-kiskereskedő részére minden olyan dohánytermékre, amelyet onnan vesz, hogy eladja. A legkisebb kiskereskedelmi árrés mértéke pedig a dohánytermék – adókkal nem csökkentett – kiskereskedelmi eladási árának tíz százaléka. Ennek megfelelően a dohánytermék-nagykereskedő a dohánytermék-kiskereskedőtől a dohánytermék után legfeljebb olyan árat követelhet, amely nem nagyobb a dohánytermék – adókkal nem csökkentett – kiskereskedelmi eladási árának 0,9-szeres szorzatával kiszámolt összegnél.
Rendőrökkel vezettethetik ki a fiatalkorút
A törvény módosítása értelmében továbbá rendelkezéseket hoznak arról, hogy ha fiatalkorú személy lép be a dohányboltba, akkor addig nem lehet dohányterméket eladni, míg az illető nem távozik a trafikból. Ugyanakkor ha a fiatalkorú az ismételt felszólítás ellenére sem hagyja el a dohányboltot, akkor rendőri intézkedés foganatosítható ennek elérése érdekében. Akkor is köteles megtagadni a trafikos a dohányáru kiadását, ha annak gyanúja merül fel, hogy egy felnőtt azt fiatalkorúnak adná tovább.
A törvényalkotók arra is gondoltak, hogy a régi/új bolttulajdonosok még véletlenül se korrumpálódjanak. Így tiltottnak minősítik, ha egy boltos például pénzt vagy ajándékot fogad el egy dohány-nagykereskedőtől, azért, hogy termékét jobban árusítsa. Hasonlóan tilos lesz eltérni más boltok termékkörétől, azaz valószínűleg ebből az következik, hogy az összes gyár, összes termékét árulni kell. Jelenleg ugyanis nem minden boltban kapható minden cigerattamárka például. De azt sem lehet majd, hogy egy márka nagyobb táblával jelenjen meg, mint egy másik. Mindezt a vámhatóság fogja ellenőrizni.
Az indoklás szerint erre azért volt szükség, mert a koncessziós eljárásban a jogalkotók a tapasztalata szerint a dohányipari szereplők megpróbálták támogatásokkal megkörnyékezni a reménybeli kereskedőket.
A javaslat megszüntetné azt a korlátozást, miszerint adóemelés után csak a már drágább cigarettát árusíthatja, ugyanakkor a nagykereskedő a jövedéki adóemelést követő 15. napon túl már csak az új zárjegyes dohányárut kínálhatja a boltoknak. Az indoklás szerint ugyanis a kiskereskedő nem készletez, legfeljebb néhány napra, hétre vesz árut, így a gyakorlati szempontból nem indokolt a korlátozás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.