Majdnem 40 éves mélypontra csökkent a magyarországi éves infláció márciusban. A meglepően jó adatot ugyanakkor még továbbra is a rezsicsökkentés hajtja, emellett a tavalyi áfaemelés 2012-ben inflációt generáló hatása is kiesett idén. Jövőre azonban már sok tényező együttállása, például egy jó mezőgazdasági év is szükséges lesz ahhoz, hogy 3 százalék alatt maradjon a pénzromlás mértéke. A jegybank monetáris tanácsa az adat tükrében ugyanakkor tovább vághatja az alapkamatot.
A fogyasztói árak márciusban 2,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, februárhoz képest pedig 0,3 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Ilyen alacsony inflációra utoljára 1974-ben volt példa. Elemzők 2,5 százalékos éves inflációt vártak márciusra. A rezsicsökkentés továbbra is érezteti a hatását, emellett pedig idén már nem lépett be olyan egyszeri áremelő tényező, mint a tavalyi áfaemelés. A meglepően jó adat azonban hosszabb távon visszaüthet.
Az alapkamat is jelentősen lejjebb kúszhat
"Soha életemben nem volt még ilyen alacsony az infláció" – fejtette ki Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője. Az Erste elemzője hozzátette, hogy a kedvező inflációs adat alátámaszthatja a monetáris tanács magyarázatát is, mely arra irányul, hogy az infláció miatt kevésbé kell aggódni. A jó inflációs adat ráadásul egy kedvező nemzetközi hangulatban érkezik – a japán jegybanki lazítás jó nemzetközi fogadtatásra talált –, emellett a múlt héten bejelentett MNB-csomag sem tűnik olyan kockázatosnak, mint amennyire várható volt. Árokszállási szerint mindezek tükrében nyár közepére 4 százalékig mehet le a hazai alapkamat.
A maginfláció ugyanakkor még 3 százalék felett van, az elfojtott inflációs hatások – például a rezsicsökkentés – itt tisztán látszanak. Ennek tükrében jövőre nem biztos, hogy 3 százalék alatt tartható a pénzromlás mértéke, egy újabb rezsicsökkentéssel, vagy egy jó mezőgazdasági termést hozó évvel azonban az Erste elemzője szerint 2014-ben is 3 százalék alatt maradhat az infláció. Ha mindezek bekövetkeznek, akkor a monetáris tanács érdemben egyáltalán nem foglalkozik majd az inflációs kockázatokkal.
Túl alacsony a 2 százalék körüli infláció
Nyilván a már az előző hónapokban érzékelhető elemek játszottak be az infláció alakulásába – mondta Samu János, a Concorde makroelemzője. A rezsicsökkentés és az élelmiszerek árának kisebb mértékű emelkedése voltak a március adat fő mozgatórugói. Arra a kérdésre, hogy mennyire fenntartható a mostani szint olyan egyszeri elemekkel, mint a rezsicsökkentés, Samu kifejtette, egyelőre nem lehet megítélni, hogy pontosan a kormányoldalnak vagy a szolgáltatóknak van-e igaza abban az értelemben, hogy volt-e ekkora mozgástér az árcsökkentésre. Ha igaza lesz a kormányoldalnak, akkor nem lesz bújtatott inflációs nyomás. Emellett Samu szerint hozzá kell tenni azt is, hogy a lassabb gazdasági növekedés következtében a globális energiapiaci árak csökkennek, így később ez is igazolhatja a csökkentést.
Fontos azt is hangsúlyozni, hogy ha az euró forinttal szembeni árfolyama újra a 300-as szint fölé emelkedik, akkor az már nyomást jelenthet az inflációra. A Concorde elemzője úgy véli, hogy a 2 százalék körüli inflációs szintet nem lehet tovább csökkenteni, a szolgáltatási szektortól ő már 3 százalék feletti inflációt vár idén. Az élelmiszerárak területén ugyanakkor nagy a bizonytalanság, sok múlik az időjáráson, hogy milyen lesz a termés, ez is hatással lesz a pénzromlás mértékére. Samu hozzátette, hogy neki a 2 százalékos infláció mellesleg már túl alacsony szinten mozog, 2014-re ő is 3 százalék fölé ugró inflációval számol.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.