2013. április. 10. 13:09 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 10. 13:00 Gazdaság

Kisebb hiányt kér az IMF Ukrajnától a hitelért cserébe

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége befejezte szerdán Kijevben az Ukrajnának folyósítandó hitellel kapcsolatos tárgyalás újabb fordulóját. Christopher Jarvis, az IMF ukrajnai küldöttségének vezetője azt mondta, hogy "kedvező előrelépést" értek el a megbeszéléseken. Az IMF elsősorban a költségvetés és a folyó fizetési mérleg hiányának jelentős lefaragását várja el Kijevtől – tette hozzá.

A delegáció szükségesnek ítélte a banki és az energetikai szektor reformját a fenntartható gazdasági növekedés valamint a munkahelyteremtés feltételeinek biztosítása érdekében.

Jarvis szerint ezekben a kérdésekben előrehaladást értek el a megbeszéléseken, és a következő hetekben folytatják a párbeszédet az ukrán vezetőkkel. Ugyanakkor nem pontosította, mikor várható újabb tárgyalási forduló Kijevvel.

A Nemzetközi Valutalap küldöttsége március 27-én tért vissza Ukrajnába, hogy folytassák a január 29-e és február 12-e között megkezdett megbeszéléseket. Ukrajna 15,4 milliárd dolláros hitelt akar felvenni a Nemzetközi Valutalaptól. Az IMF 2011 márciusában állította le a 2010 júliusában indított, 15,5 milliárd dolláros hitelprogramot, mert az ukrán kormány elutasította több népszerűtlen megszorító intézkedés megtételét, köztük a lakossági gázár emelését.

Szakértők ellentmondó nyilatkozatokat tesznek ugyanakkor arról, szüksége van-e egyáltalán most Ukrajnának hitelre az IMF-től. A kormány részéről is elhangzottak olyan nyilatkozatok, miszerint Ukrajna most boldogulna a valutalap hitele nélkül is. Más elemzők viszont úgy látják, hogy a hitel nélkül Ukrajna képtelen végrehajtani a gazdasági reformokat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. április. 24. 14:25

MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig

A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet? Ezekről is kérdeztük a Mol leánycégének vezérigazgatóját.