2013. április. 04. 07:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. április. 04. 08:31 Gazdaság

Megorrolt a Gazprom Magyarországra

Rosszkor jöhet az alacsonyabbra kényszerített lakossági gázárak szinten tartásának, esetleges további csökkentésének az, ha júliustól drágábban érkezik Magyarországra az orosz gáz – írta a Világgazdaság. Egyelőre még az E.ON Földgáz Trade tárgyal az orosz eladóval a Magyarországra érkező gázról, így a veszélybe került gázárkedvezményünk júliustól esedékes meghosszabbításáról is. Utóbbit a lap szerint megnehezíti, hogy földgázhoz segítettük Ukrajnát.

Annak a veszélye, hogy júliustól drágábban érkezik Magyarországra az orosz gáz, amiatt fenyeget, hogy elveszíthetjük azt az importban elért, egy gázévre kapott árkedvezményt, amely 2013. június 30-án jár le, és amelynek meghosszabbítását megnehezíti, hogy a Gazprom megorrolt Magyarországra – írta a VG.

A lap szerint az orosz cég azt vette rossz néven, hogy Magyarország jogszerűen bár, de egy kereskedelemtechnikai megoldással mégiscsak kisegítette gázzal Ukrajnát, amellyel Oroszország gázár- és elszámolási vitában áll. "Ugyanígy jogszerű lesz majd az is, ha július 1-től Magyarország elveszíti az importőr E.ON Földgáz Trade által tavaly kivívott, 50-60 dollárnyi diszkontot” – mondta a lapnak egy ügyhöz közeli forrás.

Az importár szerkezetében 60 százalékos súllyal szerepel az az olajárindexált összetevő, amelyre a diszkont vonatkozik. Az ár fennmaradó része a hazai szabályozás szerint a hollandiai gáztőzsde orosznál alacsonyabb árát követi. A szabályozás ezen felül a rezsicsökkentéssel is fellépett az alacsonyabb háztartási gázárak érdekében – tette hozzá a VG.

Az ukrajnai gáztranzit, ezzel együtt pedig a minden hazai felhasználónak fontos gázárkedvezményünk meghosszabbítása miatt elvben már MVM Zrt.-nek kellene, hogy fájjon a feje, hiszen a múlt héten aláírta a két E.ON-cég megvásárlásáról szóló megállapodást – írta a lap.

Ám nem fáj, mert a két, megszerzett társaság ténylegesen csak az év második felében kerülhet az ellenőrzése alá. És bár az MVM már maga is aktív a gázpiacon, nem került kapcsolatba a Gazprom haragját kiváltó ügylettel. Mint a társaság kommunikációs igazgatója, Felkai György a VG-nek leszögezte: „az MVM nem adott el gázt Ukrajnába”.

A gázeladás következményei még az E.ON földgázkereskedelmi cégét érintik, amely partnereinél jelezte is, hogy továbbra is rendelkezésükre áll napi és összetett ügyekben egyaránt, és hogy dolgozik a 2013-14-es gázévre vonatkozó megállapodások előkészítésén a tényleges tulajdonosváltásig.

Egy, a VG-hez eljutott szakmai vélemény szerint a tranzitügyben megkönnyítheti a  gázimportunkat bonyolító E.ON-cég helyzetét, hogy e vállalat sem részese a Gazprom által kifogásolt tranzitügyletnek, így zavar sem történt a Gazprommal lévő kapcsolatában.

zöldhasú
Hirdetés