Londoni elemzők: csak a piac fogta vissza Matolcsyékat a még nagyobb kamatvágástól
A Morgan Stanley közgazdászai szerint az inflációs kilátások "bőséges" mozgásteret adtak volna a jegybanki alapkamat jelentősebb mértékű csökkentéséhez is. A monetáris tanácsot csak a piaci kockázhati háttér riaszthatta vissza attól, hogy a rekordalacsony 5 százalék alá csökkentsék a kamatot.
Valószínűleg csak a jelenlegi piaci kockázati háttér akadályozta meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsát a 0,25 százalékpontnál nagyobb kamatcsökkentésben, mert az inflációs kilátások egyébként "bőséges" mozgásteret adtak volna a jelentősebb mértékű csökkentéshez - vélekedtek az előző napi kamatdöntő ülésre visszatérő szerdai értékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai befektetőknek összeállított szerdai elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy bár a forint legutóbbi gyengülési hulláma egyelőre nem elégséges a monetáris enyhítési ciklus megállításához, ahhoz azonban igen, hogy az MNB óvatos lépésekkel folytassa az enyhítést.
A ház londoni elemzői közölték: alapeseti forgatókönyvük szerint a monetáris tanács a jelenlegi enyhítési ciklusban 4,50 százalékig csökkenti az alapkamatot. A Morgan Stanley szakértői azzal számolnak, hogy a forint továbbra is nyomás alatt marad - a cég az év végére 320 forint/euró körüli árfolyamszintet vár -, és ebben a helyzetben a monetáris testület a ház szerint "bajosan" tudná jóval 4,50 százalék alá vinni a kamatot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.