Bekeményített Kína, gigadrága lett a rizs Phenjanban
Kína szigorított az államhatár őrizetén és a vámellenőrzéseken az Észak-Koreával közös határszakaszon. Emiatt hétfői híradások szerint drasztikusan csökkent a csempészrizs mennyisége, és Phenjanban már 60 százalékkal megugrott a rizs ára.
Dél-koreai és japán források szerint a kínai hatóságok az utóbbi időben láthatóan megerősítették az ellenőrzéseket, így az északkelet-kínai tantongi és talieni kikötőből kifutó szállítmányokat is. Megfigyelők szerint a helyzet arról árulkodik, hogy Peking komolyan veszi az Észak-Koreát sújtó legutóbbi ENSZ BT határozatot.
Hírportálok nemrég számoltak be arról, hogy 2012-ben a Kína és Észak-Korea közti kereskedelem rekordot ért el. A forgalom meghaladta a 6 milliárd dollárt, ez 7 százalékos növekedés a korábbi évhez viszonyítva. Kína 2,5 milliárd dollár értékben importált termékeket, és kicsivel többet exportált 3,5 milliárd dollárnál. A kínai összbehozatalnak körülbelül 60 százaléka volt ásványi anyag.
A két Korea közötti kereskedelem tavaly szintén rekord nagyságúra nőtt, megközelítette a 2 milliárd dollárt, 600 millió dollárral haladta meg a 2010. évi, korábbi rekordot.
A déli export 13,4 százalékkal bővült éves bázison, 896 millió dollárra, míg az északról származó termékek kivitele 19,3 százalékkal, 1 milliárd dollár fölé emelkedett. Észak-Korea elsősorban fonalat, gépalkatrészeket, valamint acélt vásárolt, míg Dél-Korea ruhát, textíliát és elektronikai cikkeket importált.
A kereskedelem szinte teljes egészében a közös, határ menti ipari komplexumban, Keszongban bonyolódott, ahol 123 dél-koreai vállalat összesen 50 ezer észak-koreait alkalmaz. Órákat, ruhákat, konyhai felszereléseket és más könnyűipari cikkeket gyártanak.
Az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti áruforgalom tavaly 22,6 százalékkal bővült, megközelítette a 12 millió dollárt. Az áruk 96 százaléka magánsegélyként érkezett az országba. Az Egyesült Államok nem vásárolt semmit Észak-Koreától 2012-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.