2013. március. 08. 14:03 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 08. 13:54 Gazdaság

120 forint lehet az osztaléka az OTP-részvényeknek

Az OTP Bank igazgatósága várhatóan részvényenként 120-121 forint osztalék kifizetésére tesz javaslatot a bankcsoport tavalyi teljesítménye után a közgyűlésnek - közölte Bencsik László vezérigazgató-helyettes pénteken a 2012. évi eredményről szóló jelentés közzétételét követő budapesti sajtótájékoztatón.

Elmondta: Magyarországon a gazdaság stagnálására számítanak az idén, a legtöbb régiós országban mérsékelt növekedést várnak. Az OTP-nél jelentős a likviditási tartalék, mintegy 6 milliárd eurót ért el 2012 végén, így a hitelkereslet határozza majd meg a banki tevékenység bővülését - jelezte a stratégiai és pénzügyi divíziót irányító vezérigazgató-helyettes.

Hozzátette: csoportszinten árfolyamszűrten nőhet az idén a konszolidált hitelállomány, kétszámjegyű növekedés lehet az orosz, ukrán, román, szerb és szlovák fogyasztási hiteleknél.

Bencsik László elmondta: az OTP továbbra is aktív a magyarországi hitelezésben, piaci részesedése magas, főként a vállalati, azon belül is a kis- és közepes cégeknek (kkv-knak) és az agrárvállalkozásoknak nyújtott hitelek területén növelte aktivitását a hitelintézet. A vezérigazgató-helyettes kifejtette: Magyarországon a kkv szektorban 6 százalékkal, az agrárvállalkozások esetében 13 százalékkal nőtt az OTP hitelnyújtása.

Az OTP a magyarországi tevékenysége során a lakossági hitelezésben is eredményeket mutatott fel, a piaci részesedése az új hitelezésben kifejezetten magas volt, a személyi kölcsönöknél 52 százalékot, a jelzáloghiteleknél 34 százalékot ért el az OTP részesedése a tavalyi negyedik negyedévben.

Rámutatott: az OTP leánybankjai is nagyon jól teljesítettek, tavaly a külföldi OTP érdekeltségek 61 milliárd forinttal járultak hozzá az adózott nyereséghez, a csoportszintű 122,59 milliárd forint adózás utáni eredményhez. Kiemelte: továbbra is jelentős beruházások folynak az OTP orosz leánybankjánál, a bank Ukrajnában és Romániában Oroszországhoz hasonlóan a fogyasztási hitelezésre koncentrál, míg korábban a jelzáloghitelezésben játszott aktív szerepet.

Kiemelte: a portfólióromlás üteme jelentősen lassult tavaly az év második felében, az idén további lassulást remélnek. A céltartalékkal való fedezettség 80 százalékra emelkedett az elmúlt év végére a 90 napon túli törlesztési késedelemben lévő hiteleknél.

A vezérigazgató-helyettes kérdésre elmondta: az OTP-nél 290-295 körüli forint/euró árfolyamot várnak 2013-ra, a mostani árfolyamszint nem módosítja az OTP idei terveit. Ha "310-320 forint/euró körüli árfolyam lesz, az már más világ" - fogalmazott Bencsik László, hozzátéve, 320 forint/euró árfolyamnál már nagy számban dőlhetnek be a hitelek.

A devizahitelekkel kapcsolatban kifejtette: az OTP mintegy 600 milliárd forint összegű svájci frank alapú hitelt tart nyilván, ennek mintegy 30 százaléka 90 napon túli fizetési hátralékban van, együttesen hozzávetőleg 28-29 ezer a késedelembe jutott hitelszerződések száma. Kiemelte: nemcsak az OTP-nél, hanem nemzetgazdasági szinten is súlyos problémát jelentenek a devizás jelzáloghitelek.

Napjainkban az egész ingatlanpiac "megfagyott állapotban van", gazdaságélénkítő hatása is lehet egy devizahiteles mentőcsomagnak, például az ingatlanpiac felpörgetésén keresztül. Ez azonban nem járhat azzal, hogy a bankok ismét hatalmas veszteséget szenvedjenek el - fűzte hozzá.

Kiemelte: 2012-ben a bankszektor 160 milliárd forintos veszteséget szenvedett el, de amennyiben kiszűrik a bankcsoporton belüli osztalékokat, akkor a bankszektornak mintegy 200 milliárd forint volt a vesztesége. Az előző, 2011-es évben 340 milliárd forint veszteséget szenvedtek el a bankok, ekkora veszteségekkel nem lehet tartósan működni - fűzte hozzá Bencsik László.

Egy másik kérdésre elmondta: az alapkamat csökkentése jó hatással lehet a hitelezés beindítására. Amíg azonban nem stabilizálódik a lakosság fogyasztása, addig nem lehet érdemi felfutás a hiteletek nyújtásában - elemezte a helyzetet a vezérigazgató-helyettes.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.