Megszűnt a bauxittermelés Halimbán
Befejeződött a bauxit kitermelése a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. halimbai bányaüzemében. A bányabezárást követően nyolcvan vájár áthelyezéssel tovább dolgozhat, eddig húsz embert bocsátottak el.
A bányabezárást követően hetven főt az ajkai timföldgyárban foglalkoztatnak tovább, tíz ember az Eoszén Kft.-hez kerül - mondta Bakonyi Zoltán, a Mal Zrt. vezérigazgatója.
Egyeztetéseket folytatnak más bányatársaságokkal annak érdekében, hogy a hiányzó földalatti műszakokat más bányákban teljesíthessék azok a munkavállalók, akik így a nyugdíjazáshoz szükséges ötezer földalatti műszakot, vagy a 25 év földalatti munkaviszonyt elérik - tette hozzá. Közlése szerint a nyugdíjra így tíznél több halimbai bányásznak lesz lehetősége. A Mal eddig 20 embert bocsátott el a bányabezárás miatt.
Jelenleg a hatósági előírásoknak megfelelő úgynevezett bányarablási tevékenység folyik egy hete a föld alatt, amelynek során a mintegy hét kilométer hosszú járatrendszerből eltávolítják a beépített anyagokat. Ez várhatóan március végéig tart.
Február 4-én jelentette be a Mal Zrt. 196 főre vonatkozó csoportos létszám-leépítési szándékát a Veszprém Megyei Kormányhivatal Ajkai Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltségére; a leépítés szakaszosan történik, több ütemben - közölte korábban a Veszprémi Kormányhivatal.
A Veszprémi Bányakapitányság korábbi közlése szerint a halimbai mélyművelésű bánya kitermelhető vagyona 1 millió 900 ezer tonna volt, évente 145-180 ezer tonna bauxit kitermelése valósult meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.