Az Orbán Viktor által vezetett magyar kormányt sokan kritizálják, de nem tudnak igazi alternatívát kínálni, hacsak nem a tervezett kommunizmusból való átalakulás előző modelljéhez való visszatérést – állítja Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője. Szerinte a kormány intézkedéseit az támasztja alá, hogy munkaalapú, és nem adósságalapú gazdaságot akarnak teremteni.
Az Orbán Viktor által vezetett magyar kormányt sokan kritizálják, de nem tudnak igazi alternatívát kínálni, hacsak nem a tervezett kommunizmusból való átalakulás előző modelljéhez való visszatérést – állítja Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a beyondbrics friss vendégbejegyzésében. Szerinte a kormány intézkedéseit az támasztja alá, hogy munkaerő-, és nem adósságalapú gazdaságot akarnak teremteni.
A Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője szerint az Orbán-kormány intézkedései – úgymint a korkedvezményes nyugdíj szabályainak szigorítása, a családi kedvezményekkel kiegészített egykulcsos adó, vagy Európa legrövidebb munkanélküli ellátása – mind egy pontra fókuszálnak. Az aktivitás és a foglalkoztatottság növelésére, a munkaalapú gazdaság, állam megteremtésére.
A vezető elemző ezek után rávilágít arra, hogy mind a foglalkoztatottság, mind a munkaerő-piaci aktivitás javult 2009 óta. Emellett a kormány pedig konszolidálta a költségvetést azért, hogy az államadósság szintje ne érje el a "sokak által félt" 90 százalékot. Sokan azt mondják, hogy csak a magánnyugdíjpénztárak forrásainak átvételével sikerült ezt megcsinálni, de a deficit tavaly is csökkent – emeli ki Barcza. Ez azt jelenti, hogy alacsony nominális GDP-növekedéssel is képesek vagyunk csökkenteni az államadósságot.
A deficit témáját tovább taglalva a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője kiemeli, hogy sokan azt mondják, az alacsonyabb hiány fenntarthatatlan, mivel az egyes vállalati szektorokra kirótt, a GDP 2 százalékát elérő különadókkal tartható csak. Szerinte ezekkel az adókkal a kormány gondoskodott arról, hogy a hosszú távú stabilitás költségeiben azok is osztozzanak, akik hatalmas profitokat tettek zsebre a válság előtt. Úgy gondoljuk, hogy ez fair – emelte ki Barcza.
A Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője bejegyzésében hangsúlyozza: az, hogy Magyarország képes volt az euróválság közepette is külső finanszírozás nélkül működni, nagy siker, és azt mutatja, hogy Magyarország képes jó makro-gazdaságpolitikát folytatni, míg korábban az ország állandóan az IMF karjaiban találta magát.
Barcza szerint a siker akkor jön majd el, ha az eurózóna feltápászkodik és a magyar belső keresletet sem blokkolja a hitelek visszafizetése. Úgy véli, ez akár már 2013 második felében is eljöhet, és ha ebből a folyamatból Magyarország kijön, akkor Európa "bajnokai" leszünk az államadósság csökkentése és a munkaalapú társadalom megteremtése területén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.