Mérgezésveszély a kínai büfékben
Egy friss kutatási eredmény szerint bármilyen forró ételbe kioldódik a kemény műanyagtányérok melamintartalma. Kínában pár éve többen bizonyítottan e vegyi anyag okozta betegségbe haltak bele.
Az öt évvel ezelőtti kínai tejporbotrányban elhíresült melamin nevű vegyi anyag, amelyet 2008-ban illegális élelmiszeradalékként is használtak, tulajdonképpen bármilyen forró tartalomba ki tud oldódni azokból a kemény műanyagtálakból, amelyekben például a kínai büfék felszolgálják mikrózott ételeiket - idézi a Bloomberg hírügynökséget a napi.hu.
Egy tajvani egyetem kutatói kísérleteket végeztek, melyekből kiderült, hogy a melamint tartalmazó műanyagok használata forró ételek fogyasztására hosszú távon egészségkárosodást okoz. Ez ugyanakkor nem csak a kínai büfék vendégeit érinti, hiszen a kisgyermekeknek szánt étkészletek jelentős része szintén melaminból készül.
Azt azonban nem tudták kimutatni, hogy milyen melaminkoncentráció vezet betegséghez, de az biztos, hogy a vegyi anyag jelenléte egyáltalán nem kívánatos. Peking ígéretet tett a vegyszer felhasználásának szigorú ellenőrzésére, miután 2008-ban hatalmas botrány robbant ki a melamint tartalmazó tejpor mérgező hatása miatt. 300 ezren betegedtek meg, 50 ezer gyerek kórházba került, akik közül hatan belehaltak a melamin okozta vesebetegségbe. A botrányba olyan nagy élelmiszer-ipari cégek is belekeverdtek, mint a Nestlé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.