Karvalits: a különadók megnyomhatják az inflációt
A Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint az átalakított különadóknak rövid távon kedvező hatásuk volt a makrogazdasági adatokra, de hosszú távon fennáll a kockázat, hogy hátrányosan befolyásolják a növekedést.
A lakossági energiaárak csökkentése rövid távon lenyomja az inflációt az MNB várakozásai szerint. A következő két évben az MNB inflációs céljához közeli értékkel lehet számolni – mondta Karvalits Ferenc, a Euromoney nemzetközi gazdasági konferencia Magyarországgal foglalkozó beszélgetésén kedden, Bécsben.
A következő két évben az MNB inflációs céljához közeli értékkel lehet számolni - tette hozzá, megjegyezve: később az átalakított vállalati különadók, amelyek rövid távon a deficit csökkentését segítették, nyomást jelentenek a termelési költségekre, aminek a hatása megjelenhet az inflációban és a növekedés fenntarthatóságában is.
"Előbb vagy utóbb ezek a költségek nyomást jelentenek az inflációra, vagy más módon hatnak vissza az üzleti tevékenységre vagy a foglalkoztatásra" - mondta. "Fennáll a kockázat, hogy a hosszú távú növekedési kilátásokra gyakorolnak kedvezőtlen hatást" - fogalmazott.
A kormány elkötelezettségét, hogy korlátok között tartsa a deficitet, szintén jó jelként értékelte rövid távon. Hozzátette egyúttal, hogy figyelemmel kell lenni a hosszú távú hatásokra is. A következő egy-két évben - mondta - a magyar növekedés várhatóan egy százalék körül alakul, ezzel szemben az államadósság csökkenésének fenntartásához 2-3 százalékra lenne szükség. Kisebb növekedés mellett csak akkor lehetséges, ha hatalmas bevételei vannak az államnak - fejtette ki. "A hosszú távú növekedési kilátás kulcsfontosságú" - hangsúlyozta az MNB alelnöke.
Karvalits Ferenc véleménye szerint természetes folyamat volt a tőkeáttétel csökkentése az elmúlt időszakban. Előzőleg meglehetősen kiegyensúlyozatlan volt a növekedés a bankszektorban, a hitel-betét mutatók rendkívül magasak - fejtette ki. "Noha az elmúlt évben kicsit felgyorsult, mégis jól sikerült kezelni ezt a folyamatot." Hozzátette: megvannak az eszközök arra, hogy ha rövid távú likviditási nyomás keletkezik a szektorban, ezt kezelni lehessen. Várakozásai szerint a tőkeáttétel csökkentése folytatódni fog a jövőben is.
Karvalits Ferenc - a hallgatóság soraiból érkező kérdésre reagálva - elzárkózott attól, hogy kommentálja a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter MNB-elnökké kinevezéséről szóló találgatásokat. A témával kapcsolatban mindössze annyit mondott: a magyar jogrendszer elég erős ahhoz, hogy a jegybank függetlensége ne sérülhessen meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.