2013. január. 10. 10:48 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 10. 11:35 Gazdaság

Megszólalt a Gripen-gróf: "Minden párt járt ezekre a vadászatokra"

Tagadja, hogy lobbista lenne, és kenőpénzt fogadott volna el a magyar Gripen-rendelés elboronálásáért. Ezzel szemben azt állítja, hogy ő volt az, aki kitalálta a lízinget, és hogy a megrendelésért cserébe svéd befektetések valósuljanak meg Magyarországon. Megszólalt a Magyar Narancsban Alfons Mensdorff-Poully gróf, a Gripen-ügy tanácsadója.

„Kapásból tudnék olyat mondani, aki a neve alapján ugyanígy lehetne Ali M.” – reagált a Magyar Narancs kérdésére Alfons Mensdorff-Poully osztrák gróf, amikor az újságíró azt firtatta, hogyan került a Gripeneket szállító BAE-Saab hadipari konszern egyik feljegyzésére, hogy „Magyarország, Ali M., 3 százalék”. (A gróf beceneve az Alfonsból származó Ali.)

Az osztrák gróf volt a hadipari konszern ügynöke (mint ahogy Mensdorff-Poully az interjúban hangsúlyozza: „tanácsadója”), és alapvetően az volt a feladata, hogy kapcsolatot keressen az európai kormányokhoz a SAAB/Gripen harci repülőgépek értékesítésére. 2010-ben vádat emelt ellene a súlyos csalások kivizsgálására szakosodott brit hivatal (Serious Fraud Office, SFO). A vád szerint a gróf segédkezett abban, hogy a megrendelés létrejöttében közreműködő meg nem nevezett ügynököket, hivatalnokokat, döntéshozókat jutalmazza. A eljárást Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban csak azt követően szüntették meg, hogy a BAE felelősséget vállalt a terhére rótt kihágásokért és nagy összegű pénzbírságra kötelezték. (A briteknek fizetett büntetés – 30 millió font – minden idők legnagyobb kártérítési összege volt.)

Az anyai ágon magyar származású és magyarul jól beszélő gróf ellen Ausztiában tavaly decemberben kezdődött egy per, melyben pénzmosással, valamint a hatósági eljáráshoz kapcsolódó hamis tanúzással és bizonyíték-hamisítással vádolják, miután a lobbitevékenységhez kapcsolódó vesztegetés miatt az ügyészség nem tudott vádat emelni. Az osztrák ügyészség viszont állítja, hogy 2000 és 2008 között kerülő utakon majdnem 13 millió euró folyt be Mensdorrf-Poullyhoz a BAE Systemstől. A Népszabadság korábban a brit eljárás koronatanújának az ezeroldalas vallomására hivatkozva megírta, hogy a magyar szerződés sikerdíjának mozgatásában a Prefinor, a Broadman és a Promanex nevű offshore cégek jutottak vagy juthattak szerephez. És egy emlékeztetőben az szerepelt, hogy a magyar Gripen-szerződéssel kapcsolatban a lobbistáknak 180 millió osztrák schilling kiadása keletkezett, amelyet „harmadik félnek” kellett kifizetniük, összesen öt, meg nem nevezett szereplőnek. Magyarországon a brit és az osztrák eljárások ellenére nem indult nyomozás a Gripen beszerzések ügyében.

"Mindenki mindenkivel tud beszélni"

A Magyar Narancsnak adott interjúban Mensdorff-Poully elmondta, hogy ő tanácsadónak tarja magát, nem lobbistának, aki közel harminc nagy nemzetközi cégnek adott vagy jelenleg is ad tanácsokat. A BAE Systemsnek 1992 és 2007 között dolgozott. Az osztrák eljárás a BAE Systemst bűnszervezetként állítja be, ami szerinte furcsa, miután Anglia második legnagyobb cégéről van szó, melyben a királynőnek is van tulajdona, és 97 ezer munkatársa van.

A magyar Gripen-beszerzéssel kapcsolatban azt mondta, hogy az amerikaiak által favorizált F-16-osokkal szemben a Gripen olcsóbb volt, ezért lízingben is lehetett fizetni. Ráadásul egy amerikai törvény szerint az amerikaiak nem adhatnak kompenzációt, a brit-svéd fél viszont igen. Mensdorff-Poully szerint „a lízinget ő találta ki”, és abban is közreműködött, hogy a Elektrolux a magyarországi beruházásának helyszínéül a cég melyik várost (Nyíregyháza – szerk.) válassza. A tanácsadó arra nem tudott válaszolni, hogy az ellentételezés miért szakadt meg 2015 előtt.

A gróf a perben ugyan úgy vallott, hogy a megrendelésekkel kapcsolatban a vesztegetés is felmerült, de ő mindig azt mondta, hogy „nincs erre szükségünk”, és hogy aggyal is lehet üzletet kötni – ha a politikusok kapnának mondjuk egymillió eurót, „azonnal kiderülne, rögtön megkérdeznék, miből vett autót a feleségének” – mondta az interjúban.

Mensdorff-Poully a kapcsolatairól is beszélt: arról, hogy nemcsak akkor és amiatt volt velük jóban, amikor fontosak voltak, és hogy ma is fel tudja őket hívni, „nem szaladnak el”. „Mindegyik parlamenti párt emberei jártak ezekre a vadászatokra, de ezeknek a cégeknek a rendezvényeire is” – tette hozzá, „örültek, hogy mindenki mindenkivel tud beszélni”.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.