2012. december. 31. 08:19 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 31. 08:18 Gazdaság

Merkel: nehezebb év lesz 2013, mint 2012 volt

Angela Merkel német kancellár szerint jövőre nehezebb lesz a gazdasági környezet, mint az idén volt, a nemzetközi gazdasági válság tovább tart.

A hétfőn közvetítendő újévi televíziós beszédében - amelynek szövegét a média számára már vasárnap éjjel közzétették - a kancellár úgy vélte: az Európai Unióban elhatározott reformok hatásai kezdenek érződni, de még sok türelemre van szükség a helyzet rendeződéséhez.

"A következő évben a gazdasági környezet nehezebb lesz, mint az idén. De ez nem veheti el a bátorságunkat, ellenkezőleg, ösztönöznie kell bennünket" - fogalmazott Merkel. A kancellár a beszéd tanúsága szerint más állásponton van a válságot illetően, mint pénzügyminisztere, Wolfgang Scha:uble, valamint a másik vezető uniós tagállamot, Franciaországot irányító Francois Hollande köztársasági elnök. Ők nemrégiben mindketten úgy vélték, hogy a nehezén az uniós gazdaság már túljutott.

Merkel megállapította, hogy a világ még nem vonta le elégséges mértékben a 2008-ban kezdődött pénzügyi válság tanulságait. Nemzetközi szinten tovább kell lépni a pénzügyi piacok ellenőrzésének terén - hangoztatta a kancellár. Mint mondta, "nem fordulhat elő még egyszer a felelősség ilyen mértékű hiánya". Szerinte "egy szociális piacgazdaságban az állam a rend védelmezője, és az emberek számára meg kell teremteni annak a körülményeit, hogy bízhassanak ebben".

A választásokra készülő kormányfő azt is kiemelte, hogy a nehéz helyzet ellenére a két Németország újraegyesülése óta a munkanélküliség a legalacsonyabb, az állások száma pedig a legmagasabb szinten van hazájában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.