2012. december. 14. 08:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 14. 08:41 Gazdaság

Leminősítheti az S&P Nagy-Britanniát

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehetséges legjobb, "AAA" államadós-osztályzatának kilátását csütörtökön a Standard & Poor's, arra a véleményére hivatkozva, hogy a brit államadósság-ráta az évtized közepéig emelkedik, és csak utána kezd majd stabilizálódni.

A nemzetközi hitelminősítő csütörtök este Londonban bejelentette azt is, hogy a kilátásrontással egyidejűleg megerősítette a hosszú és rövid futamidejű szuverén brit adósság "AAA/A-1 plusz" besorolásait.

Az S&P a brit osztályzati kilátás negatív felülvizsgálatának indoklásában kiemelte, hogy várakozása szerint Nagy-Britannia nettó államadósság-rátája 2015-ben a hazai össztermék (GDP) 92 százaléka felett tetőzik, és ezután stabilizálódik, majd fokozatos csökkenésnek indul.

A hitelminősítő közölte, hogy 2015-ben is még 4,6 százalékos GDP-arányos brit államháztartási hiányra számít az ESA 95-ös szabvány alapján, szemben a brit kormány mellett működő költségvetési hivatal jelenleg érvényes előrejelzésével, amelyben a 2015-2016-os pénzügyi évre 4,2 százalékos deficit szerepel.

Az eltérését a Standard & Poor's azzal magyarázta, hogy véleménye szerint a brit gazdaság növekedési üteme alacsonyabb lesz a költségvetési hivatal által vártnál. Az S&P az idei évre 0,3 százalékos visszaesést, a 2013-2015-ös időszakban 1,6 százalékos éves átlagos növekedést valószínűsít a brit gazdaságban.

A Standard & Poor's közölte azt is, hogy két éven belül leminősítheti Nagy-Britanniát, ha a brit költségvetési teljesítmény a cég jelenlegi várakozásainál is gyengébbnek bizonyul.

A legnagyobb EU-gazdaságok közül már csak Nagy-Britanniának és Németországnak van mindhárom globális hitelminősítőnél - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - elit "AAA/Aaa" szuverén adósbesorolása. Igaz ugyanakkor, hogy a német adósosztályzatra a Moody's, a brit besorolásra pedig immár mindhárom hitelminősítő negatív kilátást tart érvényben.

A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció békeidőben példátlan - a GDP 11,2 százalékával egyenlő - államháztartási hiányt örökölt munkáspárti elődjétől a 2010. májusi parlamenti választások után, és azonnal radikális költségvetési konszolidációs programot hirdetett meg.

George Osborne brit pénzügyminiszter azonban a múlt héten, az alsóházban tartott szokásos őszi költségvetési beszámolójában bejelentette, hogy az eredetileg tervezettnél tovább, az évtized második felében is folytatni kell a brit közfinanszírozási rendszer konszolidációját a vártnál rosszabb külső és belső gazdasági környezet miatt.

zöldhasú
Hirdetés