2012. december. 01. 14:39 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 01. 14:28 Gazdaság

Kiakadtak és bírálják a Moody's-t a leminősítés miatt

Bírálta az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) vezetője a Moody's Investors Service döntését, amellyel a hitelminősítő megvonta a legjobb adósság-kibocsátói besorolást az ESM-től és az ideiglenes válságkezelő rendszertől (EFSF). Az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács (Eurogroup) elnöke pedig a döntésre reagálva hangsúlyozta, hogy az övezet országai kitartanak mindkét intézmény mellett.

A Moody's a péntek éjjel bejelentett döntést indokolva kiemelte, a súlyos szerkezeti problémákkal küszködő Franciaország a két mentőrendszer pénzügyi forrásainak második legnagyobb hozzájárulója.

Klaus Regling, aki az ESM-et ügyvezető igazgatóként, az EFSF-et pedig vezérigazgatóként irányítja, úgy véli, "nehezen érthető a Moody's döntése". A német szakember közleményében hangsúlyozta: a válságkezelő rendszereket működtető ügynökség "nem osztja a hitelminősítő megközelítését, mert az nem veszi kellőképpen figyelembe az ESM rendkívül erős intézményi felépítését és politikai támogatottságát, valamint a tőkeszerkezetét". 

A multilaterális hitelezők között 2014-re az ESM rendelkezik majd a legnagyobb befizetett tőkével - emelte ki Regling. Hozzátette, hogy az ESM elsőbbségi hitelezői státust élvez, az EFSF kötelezettségeire vállalt tagállami garanciák értéke pedig rendkívül magas, 780 milliárd euró, mindez igen nagy stabilitást biztosít a kettős válságkezelő rendszernek.

Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az Eurogroup elnöke, aki egyben az ESM és az EFSF kormányzótanácsát is vezeti, a közleményben kiemelte: az euróövezet valamennyi tagállama kiáll a két intézmény mellett, "politikailag és pénzügyileg is".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.