S&P a leminősítésről: minimális a növekedés, kevés a hitel
Magyarországon a beruházások évek óta tartó visszaesése jelenti az egyik legnagyobb kockázatot a gazdasági növekedésre - mondta a Gazdasági Rádiónak a Standard & Poor’s igazgatója.
Frank Gill, a Standard & Poor's szuverén minősítésekért felelős igazgatója a Gazdasági Rádiónak azt mondta, hogy a pénzügyi szektorra rakódó terhek csak fokozzák ezeket a kockázatokat.
Mint mondta, az utóbbi 4-5 évben a gazdaság gyenge szinten volt, 2006-2007 óta majdnem 5 százalékot gyengült és volt néhány egymást követő év, amikor minimális volt a növekedés. A szakember kitért arra, hogy a külföldi anyabankok eléggé meghátráltak a magyar befektetéseiktől, így várhatóan tovább csökken a hitelezés, ez pedig rossz hatással van a gazdasági növekedésre. A beruházások finanszírozására viszont szükség lenne hitelre.
Az S&P véleménye szerint kevésbé kiszámítható a kormányzati politika, főleg a pénzügyi szektort illetően. Várakozásaik szerint jövőre egy újabb olyan év jön, amikor csökkennek a beruházások, ez pedig instabillá teszi az egész magyar gazdaságot.
Azzal kapcsolatban, hogy Magyarországot miért minősítették le, Frank Gill elmondta: minden gazdaság és minden mérleg különböző, Csehországban azonban például nincs devizahitel, minden bank a hazai devizában hitelez, emellett a csehek külső adósságának abszolút szintje nagyon alacsony szinten van - tette hozzá.
A szakember elmondta, szorosan figyelemmel követik, hogy a kormány milyen közép távú pénzügyi tervet fogad el, tovább figyelik a magyarországi fejleményeket, hogy a politika mennyiben támogatja a gazdasági növekedést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.