Amerika hanyatlásának okairól, illetve ebből kiindulva a magyar kormány terveiről ír a Heti Válaszban megjelent jegyzetében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Amerika azért veszít a globális versenyképességi küzdelemben, mert leépítette iparát, a szolgáltató szektorra koncentrált, elhanyagolta az innovációt és elfogadta a neoliberálisok állami beavatkozással szembeni érveit - idézi Matolcsy György heti jegyzetében az Innovation economics, the race for global advantage című könyv szerzőit. A nemzetgazdasági miniszter a könyvet idézve azt írja, hogy ma már két Amerika van: az egyiket Boston jellemzi, amely a jövő iparágait fejleszti, megőrzi mellette a hagyományos ágazatokat is, és az iparon kívüli szektorban növeli a hatékonyságot. Az ellenpélda Buffalo, amely mindenben veszít, nem érkeznek beruházások a jövő iparágaiba, visszaesik a feldolgozóipar, és a termelékenység emelkedése lassú e szektorokon kívül.
Matolcsy szerint Magyarország úgy érheti el, hogy ne Buffalóra hasonlítson, hogy tíz év alatt 50 százalék alá nyomja az államadósság arányát, költségvetési többletet ér el, 4-5 százalékos stabil GDP-növekedéssel, teljes foglalkoztatással, bővülő népességgel. A miniszter úgy látja, hogy a gazdaságban hármas stratégiával lehet elérni: a hagyományos ágazatokban, mint a feldolgozóipar, élelmiszeripar, valamint a vegy- s gyógyszeripar magas termelékenységet eredményező beruházások kellenek. A kreatív iparágakat (IT, nanotechnika) fejleszteni kell, a szolgáltatásoknál pedig emelni kell a termelékenységet.
A miniszter arra számít, hogy ehhez a 2014-2020 közötti, 7 ezer milliárd forintnyi uniós forrást, a költségvetési és monetáris forrásokat és a 15 ezer milliárdos üzleti beruházásokat állami programokkal kell összekötni. Ezzel a mai 16 százalékról 25 százalék körüli szintre emelhető a beruházási ráta, 65 százalék fölé emelhető a foglalkoztatás, és dinamikus lehet a növekedés - írja Matolcsy, aki az egészet így összegzi: ha jól megy a gazdaság, jó a politika, jön a népesedési fordulat. "Ezért jó, hogy elismerték: rendbe tettük a költségvetést" - teszi hozzá a namzetgazdasági miniszter.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.