2012. november. 21. 05:37 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 21. 09:30 Gazdaság

Merrill Lynch: kerülni kell a magyar piacot

Az elmúlt napok gazdasági intézkedéseire és az IMF-fel megkötött megállapodás hiányára hivatkozva elkerülendőnek és kockázatosnak nevezte Magyarországot a befektetők számára a Bank of America-Merrill Lynch egy kedden megjelent elemzése.

Az elmúlt napokban a magyar adópolitikában arra irányuló intézkedések történtek, hogy intézményesítsék, és állandósítsák az energetikai vállalatokra, a Molra, valamint a bankokra kivetett, egyszerinek mondott adót - közölték a szakértők.

Felhívták a figyelmet arra a másik kedvezőtlen fejleményre is, hogy a Richter Gedeon kikerült a Morgan Stanley Capital International (MSCI) feltörekvő piaci indexéről.

Az elemzés szerint a Magyarországra vonatkozó - így a forint árfolyamán mérhető - értékelésekben még mindig nagyobb súllyal esik latba az IMF-fel megkötendő, bizonytalan kilátású megállapodás, mint az ország rendkívüli gazdasági sebezhetősége.

Az anyag szerint minél tovább várat magára a valutaalappal való megállapodás és minél tovább kell a vállalatoknak bizonytalansággal szembenézniük, annál kevésbé valószínű, hogy a bizalom eléggé megerősödik ahhoz, hogy ösztönözze a befektetéseket.

A szerzők úgy ítélik meg, hogy mivel az EU gyengélkedik, és mert nagyon kevéssé valószínű, hogy a belső fogyasztás növekedést eredményezzen, könnyű elképzelni, hogy Magyarország a 2014-es választásokig küszködni fog a növekedéssel.

Úgy látják, az eddig meghozott gazdasági intézkedések alapján arra lehet következtetni, hogy a növekedés hiánya és a közelgő választások olyan további "agresszív politikai lépésekhez" fognak vezetni, amelyek célja a fogyasztókra nehezedő terhek csökkentése.

A jelentés szerzői, akik kitértek a svájci frankban felhalmozott ingatlanadósságok kérdésére is, úgy vélekedtek, nem lehet arra számítani, hogy Magyarország a növekedés serkentése érdekében, Görögországhoz hasonlóan leértékelje fizetőeszközét.

Az elemzők megemlítették egy másik állam példáját is: "Törökországgal ellentétben, amelynek végeredményben nem volt szüksége az IMF-re ahhoz, hogy fenntartsa a piac bizalmát és a növekedést, Magyarország esetében nem áll fenn ez a luxus" - hangzott a befektetési bank szakértőinek állásfoglalása. Hozzátették, hogy minél inkább késik a megállapodás, annál valószínűtlenebb, hogy visszatér a befektetések ösztönzéséhez szükséges bizalom.

Az elemzők szerint az adópolitikai intézkedések csökkentették az IMF-megállapodás megkötésének valószínűségét. Mint rámutattak, egy esetleges IMF-megállapodás esetén szerény javulás várható, amely várhatóan csak a piacokat és a fizetőeszközt stabilizálja, de ez nem fog változtatni a növekedés perspektíváján.

"Hacsak nem alakul kedvezően a csillagok állása, Magyarország demonstrálhatja, hogy miért tartozhat a világ legkockázatosabb piacai közé" - írta értékelésében a Merrill Lynch.

zöldhasú
Hirdetés