Franciaország jelentheti a legnagyobb veszélyt az eurózónára
Az euró összeomlásának rémképe pillanatnyilag csökkent, de a nyomás a reformok végrehajtására és az állami kiadások megnyirbálására továbbra is erőteljes mind Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban és Olaszországban is, nem beszélve az utcán gyülekező sztrájkolókról. De mindeközben kirajzolódik egy még nagyobb fenyegetés, ami mellett az összes többi eltörpül: a francia gazdaság – olvasható az Economist cikkében.
Franciaország profitált a közös valutából: rekord alacsony kamat mellett jut hitelhez, és ennek köszönhetően elkerülte a mediterrán országok sorsát. Viszont amióta az euróválság kezelésének irányítását átengedte Németországnak, a francia gazdaság is egyre inkább sérülékenynek tűnik. Már évek óta lemaradóban van a francia gazdaság versenyképessége a német mellett, ráadásul ez a folyamat felgyorsulni látszik, ahogy a németek csökkenteni tudták állami kiadásaikat és keresztülnyomták a kellő reformokat, addig a franciáknál nőttek a közkiadások és az adósság is. Az államadósság mára eléri a GDP 90 százalékát.
A vállalkozói környezet is romlott az országban. A franciáknál alacsony a kis- és középvállalkozások száma, amíg Britanniában, Németországban és Olaszországban ez a vállalati szektor hozza létre az új munkahelyeket. A gazdaság stagnál, lehet, hogy ebben a negyedévben recesszióba zuhan, és aligha várható növekedés jövőre. Tíz százalékos a munkanélküliség, a fiataloknál 25. A külső fizetési mérleg hiánya a legmagasabb az unióban.
Francois Hollande kellő merészséggel most megreformálhatná országát, pártja többségben van a parlamentben és majdnem az összes régióban. A jobb oldalnál nagyobb sansza van, hogy meggyőzze a szakszervezeteket a változás szükségességéről. De mégis, valahogy nem bíznak benne a piacok, miután 75 százalékos adót vetett ki a magas jövedelműekre, növelte a vállalatok adóját, a tőke és osztalék adóját, megnövelte a minimál bért, és részben meghátrált a nyugdíjkorhatár emelésen. Ezek után nem csoda, hogy a francia vállalkozók az ország elhagyását tervezik.
Miközben az eurózóna országai strukturális reformokat hajtanak végre, Franciaország lemaradni látszik mellettük, ezzel nemcsak az ország, de a közös valuta jövőjét is kockára téve.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.