Bogár: az IMF olyan, mint Mária Terézia
Megértő, bölcs parazitához, és Mária Teréziához hasonlította az IMF Magyarország felé tanúsított magatartását Bogár László közgazdász az m1 Ma reggel című műsorában.
Az Európai Unió szerint Matolcsy György második kiigazító csomagja is kevés lesz a túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséhez. Az Európai Bizottság ezt péntek reggel közölte Orbán Viktorral, aki szerint csak kis korrekcióra van szükség.
Bogár László közgazdász, egyetemi tanár az M1 Ma reggel című műsorában azt mondta: egyfajta tragikomikus, róka fogta csuka helyzetben vagyunk. Azonban most, október 23. után érdekes jelenségnek lehetünk tanúi: az IMF és a Békemenet résztvevői ugyanis közös platformra jutottak - mondta a szakember.
A Békemenet szlogenje az volt: "Keletről tankok, Nyugatról bankok" - hangsúlyozta Bogár László, aki szerint ez azt jelenti, nem változott semmi. "Valóban, 500 éve semmi nem változott. Mindig birodalmi függésben éltünk” - jelentette ki.
Véleménye szerint a magyar sajtó nem igazán foglalkozott azzal a hírrel, hogy az IMF most tartotta meg éves közgyűlését Tokióban; az éves jelentés szövege és Christine Lagarde felvezetője pedig egyaránt tartalmazta azt a megdöbbentő adatot, hogy az elmúlt 4 évben minden 1 százaléknyi egyenlegjavítás a költségvetésben átlagosan 1,7 százaléknyi GDP-visszaesést okozott - hangsúlyozta a közgazdász. A "globális birodalom" végre rájött tehát arra, hogy a megszorítások azért vezetik a semmibe az országokat, mert 1 százaléknyi költségvetési hiány javítása ennyivel löki vissza a gazdasági növekedést – fejtette ki.
Mint mondta, az IMF most sokkal megértőbben viselkedik, ő "a bölcs parazita". "Olyan, mint Mária Terézia, aki azt mondta, etetni is kell a birkát, ha nyírni akarjuk, jó urak" – mondta a közgazdász.
Arra a felvetésre, hogy az Európai Bizottság zöld jelzést adott a kötvény- és részvénykereskedelem utáni tranzakciós adófizetésnek, azt mondta: Magyarország úttörő szerepet játszott ezen a téren, hiszen ebben az átfogó formában először hazánkban vezették be a tranzakciós adót. Szerinte komoly konfliktusokat is kavar ez a kérdéskör, de a gondolat nem új - mondta Bogár László, utalva az ún. Tobin-adóra.
Hozzátette: a Nobel-díjas közgazdász már régen javasolta, hogy a tranzakciókra kellene globális szinten adót kivetni, amelynek lényege nemcsak az, hogy az államok bevételre tegyenek szert, hanem az is, hogy egyúttal fékező hatású a spekulációs folyamatokra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.