Gazdaság hvg.hu 2012. október. 11. 10:23

Vagyonosodási vizsgálat? Itt az ideje félni

A jelenlegi hiányos költségvetést látva érdemes felkészülni arra, hogy a jövőben sokkal több vagyonosodási vizsgálatot hajt majd végre az adóhivatal. Pontok, amelyek felkelthetik az adóhivatal érdeklődését.

A vagyonosodási vizsgálatnak hívott szja-bevallás ellenőrzés 2007-ben került be a köztudatba, amikor az APEH a korábbi évi pár száz vizsgálat helyett több tízezer vizsgálatot indított el abban az évben. A felfokozott tempó mostanra alábbhagyott, a 2007-2010-es 95 milliárd forint helyett 2011-ben mindössze 10 milliárdot rótt ki az időközben NAV-ra változott adóhivatal mintegy ezer érintett számára. A jövőben viszont minden bizonyal nagyobb számú ellenőrzésre lehet számítani, mivel igencsak lyukacsos a költségvetés - írják a Pénzkérdés blog szerkesztői legfrissebb bejegyzésükben.

Az alábbiakban pontokba szedték, milyen esetekben kerülhetünk a hivatal célkeresztjébe. A leggyakoribb ok a céges vizsgálatok átterjedése magánszemélyekre, pl. ha a cég könyvelésében fiktív számlákat, vagy évek óta zajló veszteséges üzletmenetet talál a NAV. Szemet szúrhat a nagyösszegű ingatlan és gépkocsi vásárlása is, az adóhivatal tudja, hogy ilyenekkel rendelkezünk, mivel ő kezeli az ezek megvásárlása után befizetendő illetéket. A vizsgálatok 30-40 százaléka ugyanakkor feljelentés alapján indul, például egy kirúgott munkavállaló dobja fel az adott illetőt.

A luxusautók is felkelthetik az adóhivatal gyanúját
Stiller Ákos

A vizsgálat során az adóhivatal a KSH adatai alapján az életvitelünknek és körülményeinknek megfelelő költést tételez fel, ezek után a NAV napi bontást készít a bevételről és a költésről, hogy az összhangban van-e egymással. Ehhez bekéri a bankoktól az összes ott vezetett számlánk forgalmát, és nyilatkoznunk kell készpénzes forgalmunkról. Az adóhivatal azt is megnézi, hogy ha esetleg vettünk ingatlant, akkor ahhoz volt-e fedezetünk.

Mindezek után az adóhivatal megbecsüli az elmaradt adó összegét. Innentől megfordul a bizonyítás, nekünk kell bizonyítani, hogy a vitatott összeg jogszerűen volt a birtokunkban. Ezért van az, hogy például a külföldről kapott kölcsön típusú állításokkal nem megyünk semmire. A bűntényből és külföldi szerencsejátékból származó jövedelem is adóköteles, így pl. hiába loptuk a pénzt, azt akkor is le kell adózni.

Ha van mitől tartanunk, akkor a szakemberek szerint mindenképpen ügyvéddel menjünk az adóhivatalhoz, mivel ha meggondolatlanul aláírnánk valamit, akkor már megfordul a bizonyítási teher, nekünk kell bizonygatnunk, hogy egyes vagyontárgyainkhoz az adó megfizetése után, legálisan jutottunk hozzá.

zöldhasú
Hirdetés