2012. október. 04. 09:43 Utolsó frissítés: 2012. október. 04. 09:44 Gazdaság

Kidobott pénz az E.On gázüzletágának megvásárlása?

Szakértők szerint nem tűnik hasznos lépésnek a német E.On gázüzletágának megvásárlása, igencsak kétséges, hogy az állam egyáltalán profitálhat a cégek megvásárlásából. Abban az esetben lehet haszna a tranzakciónak, ha az egy hosszabb távú vízió része, amely Magyarországot a térség gázelosztó és -tározó központjává fejleszti. A jelek azonban nem ebbe az irányba mutatnak.

Igencsak kétséges, hogy profitálhat az E.On gázüzletágának megvásárlásából a magyar állam - írja a napi.hu. Azért nem tűnik hasznos lépésnek a gázüzletág megvásárlása, mivel nem valószínű, hogy a magyar fél olcsóbban tudná üzemeltetni a gáztározókat. Akkor lehet igazán gazdasági haszna az E.On Földgáz Storage és Földgáz Trade Zrt. megvásárlásának, ha a egy hosszabb távú vízió része lenne, amely Magyarországot a térség gázelosztó és -tározó központjává fejleszti.

A jelek ugyanakkor nem ebbe az irányba mutatnak: a tározók kihasználtsága alacsony, a magyarországi gázfogyasztás ezzel párhuzamosan csökken. Egyelőre az sem látszik, bekövetkezik-e a Balkánon a földgázfelhasználás tervezett felfuttatása, mivel ez is a magyar terv sikerének egyik központi eleme lenne.

Egy anonimitását kérő szakértő szerint nyilvánvaló, hogy a gázüzletágat átvenni tervező állami Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) számára nem áll elegendő forrás rendelkezésre ehhez a tranzakcióhoz (800 millió és 1,2 milliárd euró körüli összegről hallani), így az államnak egyéb forrásból kell megoldani a vásárlást. A nagy kérdés azonban az, hogy szükséges-e Magyarországnak egy hosszú távú gázszállítási szerződést megkötni a Gazprommal, mivel bizonyos infrastrukturális fejlesztések már elvileg lehetővé tehetik egy hosszú távú kontraktusoktól mentes, mégis hosszabb távra életképes megoldást jelentő forgatókönyv megvalósulását is.

A Gazprom európai partnerei közül Magyarország az utolsó ország, mely még nem kötötte újra ezt a szerződést. A térség országai közül ugyanakkor többen, például Horvátország rövidebb, 3-4 évre szóló rugalmasabb megállapodásban egyeztek meg.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.