2012. október. 02. 14:53 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 02. 14:52 Gazdaság

Nyugaton sem egyszerű a közlekedési infrastruktúra fejlesztése

A Lyontól Kijevig tartó ötödik közlekedési folyosó magyarországi közúti része már csaknem végig autópálya, és tart a vasúti szakasz korszerűsítése is - mondta Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára egy budapesti konferencián, kedden. A rendezvény más előadói egyebek mellett arról beszéltek, hogy a határokon átnyúló infrastruktúrát gyorsabban is fejleszthetnék, de ezt sokszor akadályozzák egyes nemzeti érdekek.

A határon átnyúló közlekedési infrastruktúra a szállítás megkönnyítésével segíti a válság legyőzését is - erről Maria Assunta Accili, Olaszország budapesti nagykövete beszélt a konferencián, amelyet a Magyarországi Olasz Kereskedelmi Kamara, a DB Schenker és az UniCredit Bank rendezett.

A Franciaországból induló ötödik folyosó Olaszországon át érkezik Szlovéniába, majd Magyarországon keresztül tart Ukrajnába. A magyar közúti rész a szlovén határtól az M70 gyorsforgalmi úttal indul, amely 2020-ig 2x2 sávos autópálya lesz. Az M7-től autópálya egészen az M3-mal bezárólag, ahonnan a 4-es út visz tovább Záhonyba - mondta a helyettes államtitkár.

A vasúti szakasz a szlovén határtól Bobáig teljesen megújult, most a biztosító berendezést szerelik. Tart a Budapest-Kelenföld és Székesfehérvár közti szakasz korszerűsítése, és tervezik a Székesfehérvár-Boba szakasz megújítását. Záhonyban a széles nyomtávú pályát újították fel.

Az előadók többsége kitért arra, hogy a határokon árnyúló közlekedési infrastruktúra fejlesztése halad lassan. Laurens Jan Brinkhorst, az Európai Bizottság közlekedési és szállítási koordinátora példaként említette, hogy Lyon és Torinó között 57 kilométerrel lehetne csökkenteni a távolságot egy 11 kilométeres alagút megépítésével. Az ide létrehozott projekt cég évek óta 150 fővel működik, de még egy méter sem épült meg az alagútból.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.