Mellár: veszélyes játékot űz a kormány
Mellár Tamás szerint a kormány elinflálná az államadósságot az új monetáris politikai rezsimmel, és egy további cél lehet, hogy beveti a jegybanki devizatartalékot is. Mindkettő nagyon veszélyes játék.
Az adósságcsökkentés, amit a kormány gazdaságpolitikája céloz, szükséges, de nem elégséges ahhoz, hogy a gazdasági problémáinkat meg tudjuk oldani - mondta Mellár Tamás, a Pécsi Tudományegyetem tanára az 50. Közgazdász-vándorgyűlésen, Egerben. A közgazdász szerint, ha a versenyképességi problémáinkat nem oldjuk meg, hiába jön a jó tündér és engedi el az adósságunk 20-30 százalékát, az rövid időn belül újra fog termelődni. Mellár Tamás szerint Magyarország nem csak konjunkturális válságban, hanem strukturális válságban van, stagflációval: stagnál a reálgazdaság és makacsul magas az infláció.
A kormány az elmúlt két évben eljátszott azzal a gondolattal, hogy egy-két huszárvágással nagy adósságcsökkentéseket hajt végre (például a nyugdíjvagyon felhasználásával). Ennél az elképzelésnél azonban jelenleg sokkal nagyobb valószínűsége van Mellár szerint annak, hogy a kormány az adósság elinflálására törekszik. Mint mondta, ez lehet az egyik célja az új monetáris politikai rezsimnek, vagyis annak, hogy a monetáris tanács – valószínűleg kormányzati befolyásnak engedelmeskedve – annak ellenére csökkenti az alapkamatot, hogy ezzel nyilvánvalóan növeli az inflációt.
Minden egy százaléknyi infláció fél százalékpontos költségvetési egenlegjavulást jelent – mondta Mellár Tamás. Azonban az adósság elinflálásának van egy komoly akadálya: az infláció a forint gyengítésén keresztül emeli a devizában fennálló adósság értékét. A harmadik kormányzati elképzelés Mellár szerint, hogy a jegybanki devizatartalék felhasználásával csökkenti az adósságot. Ez is életveszélyes, ugyanis spekulációt indíthat el a forint ellen, ami kontrollálhatatlan inflációt eredményezhet – mondta a közgazdász.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.