2012. szeptember. 18. 15:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 18. 16:01 Gazdaság

Szlovákia betiltja a cseh eredetű szeszimportot

Korábbi álláspontját megváltoztatva a szlovák kormány betiltja a Csehországból származó tömény szesz behozatalt.

A Csehországból származó tömény szesz behozatalának átmeneti tilalmát hagyta jóvá Szlovákia a hétvégén történt metil-alkohol-mérgezések kapcsán - döntöttek kedden tárcaközi egyeztetésen. A tilalom kedden 17 órakor lép érvénybe és a Csehországban gyártott, illetve az onnan származó tömény szeszes italokra vonatkozik.

A keddi döntést a szlovákiai polgárok egészségének védelmével indokolta Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter, aki hétfőn még annak a nézetének adott hangot, hogy Szlovákiában nem nevezhető drámainak a metil-alkohol-mérgezések miatt előállt helyzet, így nem kell korlátozni a szeszforgalmazást. 

Lubomír Jahnátek, a szlovák agrártárca vezetője szerint megelőző biztonsági intézkedésről van szó, amely addig marad érvényben "amíg Csehország nem hoz elégséges intézkedéseket". Hozzátette: Csehországnak a metil-alkohol-mérgezések elkerülését célzó eddigi intézkedései csak a cseh állampolgárok védelmét célozzák, és nem számolnak a környező országok lakosainak védelmével. 

Vasárnap, egy családi ünnepséget követően tíz embert vizsgáltak meg a kelet-szlovákiai Eperjesen a helyi kórházban metil-alkohol-mérgezés gyanújával. Közülük négy férfi esetében erősítették meg a vizsgálatok a metil-alkohol-mérgezés gyanúját. A mérgezést Csehországból interneten rendelt házi főzésű szilvapálinka okozta. A Csehországból származó tömény szesz behozatalát elsőként Lengyelország tiltotta be vasárnap, nem sokkal azután, hogy a cseh egészségügyi minisztérium a metil-alkohol-mérgezéses esetek miatt a múlt héten betiltotta az országban a 20 százaléknál magasabb alkoholtartalmú italok forgalmazását.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.