2012. augusztus. 29. 11:13 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 29. 11:12 Gazdaság

Tranzakciós adó: a KT elfogadja a számokat, bár az elnöknek vannak aggályai

A jegybanki tranzakciós adóval kapcsolatos számokat elfogadja a Költségvetési Tanács, de vannak olyan intézkedések, amelyek bevételeivel kapcsolatban további számításokat kérnek az adóhivataltól - mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke szerdán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A tanács kedden áttekintette a jövő évi költségvetéshez kapott kiegészítő adatokat és háttéranyagokat. Kovács Árpád az ülés után azt mondta: a tanács úgy döntött, további adatokat, információkat kér a Nemzetgazdasági Minisztériumtól a jövő évi költségvetés hátteréről.

Kovács Árpád a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában közölte, a tanács megnyugtató képet szeretne kapni arról, hogy az adóbevételek beérkeznek, illetve hogy a gazdasági fejlődéssel arányosan meglesz a munkahelyvédelmi program végrehajtásához szükséges 300 milliárd forint fedezete.

A tranzakciós adónak a jegybankra való kivetésével kapcsolatban Kovács Árpád úgy fogalmazott: neki magának is vannak aggályai ezzel kapcsolatban, de a parlament meghozta ezt a törvényt. Lehet vitatni ennek ésszerűségét, de nem lehet megtenni azt, hogy egy gazdasági alátámasztó számításban a tranzakciós adóból származó bevételt nem veszik figyelembe. Amíg az Országgyűlés, akár a nemzetközi szervezetekkel történő tárgyalás kapcsán nem dönt másképp, addig ezt tényként kezelik - közölte a testület elnöke.

Azzal kapcsolatban, hogy mikor hozzák nyilvánosságra álláspontjukat, Kovács Árpád azt közölte: a tanácsnak a költségvetés zárószavazása előtt kell nyilatkozni arról, hogy a költségvetés megfelel-e az adósságszabály tartásának.

A KT szerint a gazdasági fejlődés eltérő pályája esetén a hiány növekedésének megvan a kockázata - mondta Kovács Árpád. Hozzátette, a tanács korábban kétszer is állás foglalt arról, hogy a stabilitási törvény előírásai, ha kockázatokkal is, de betarthatók, illetve a 3 százalék alatti hiány tartásának megvannak az esélyei. Ehhez azonban a kormány által tervezett gazdasági pályát kell befutni, ellenkező esetben további átrendezésekre lesz szükség.

A tanács korábban információkat és hatástanulmányokat kért a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, miután megállapította, a költségvetési törvényjavaslat benyújtása óta az Országgyűlés számos, a költségvetés bevételi és kiadási oldalát, valamint az adórendszert több esetben jelentős mértékben módosító javaslatot fogadott el.

Az elfogadott módosító javaslatok következtében a 2013-as költségvetési törvény, amelynek sarokszámait 2012. július 12-én rögzítette az Országgyűlés, alapjaiban különbözik attól a költségvetési törvénytervezettől, amit a tanács vizsgált, és amivel kapcsolatban alapvető ellenvetése nem volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.