A növekedési lehetőségekkel kecsegtető kisebb országok általában előkelő helyet foglalnak el a kiskereskedelmi terjeszkedés szempontjából fontos piacok között. Magyarország ebből a szempontból sincs a 30 legvonzóbb ország között.
Az A.T. Kearney Global Consumer Institute közzétette 2012-es Globális Kiskereskedelmi Növekedési Indexét (GKNI), amelyet 2002 óta publikál. A tanulmány a globális kiskereskedelmi terjeszkedés szempontjából legvonzóbb 30 fejlődő országot rangsorolja. Az index 25 makrogazdasági és kiskereskedelem-specifikus változót vizsgál, hogy segítségével a kereskedelmi piaci szereplők sikeres globális stratégiát készíthessenek és felismerjék a felmerülő piaci befektetési lehetőségeket.
Míg a legnagyobb fejlődő országok – kiváltképp a BRIC csoport (Brazília, Oroszország, India és Kína) – a bővülés szempontjából továbbra is a legvonzóbbak a globális kiskereskedelmi hálózatok számára, számos kisebb, kiaknázatlan piac jelenthet új terjeszkedési irányokat. A 2012-ben újonnan rangsoroltak között olyan országok lehetnek egyre vonzóbbak a globális kereskedők, kiváltképp a specializált és luxuscikk szektorokban tevékenykedők számára, mint Grúzia, Omán, Mongólia vagy Azerbajdzsán. Tekintettel arra, hogy a vérszegény európai és észak-amerikai piacokhoz képest a fejlődő országok milyen rohamosan fejlődnek, az elmúlt öt évben az egyesült államokbeli Wal-Mart, a francia Carrefour, az egyesült királyságbeli Tesco és a német Metro Csoport forgalma két és félszer gyorsabban nőtt, mint a hazai piacaikon. Magyarország ugyanakkor idén lemaradt a GKNI listáról.
Magyarország nem szerepel a rangsorban
„Kiskereskedelmi terjeszkedési szempontból a kilencvenes évek derekán nyíló magyar piaci lehetőségek 2011-re kimerültek. A magyar fogyasztók rendelkezésre álló jövedelme számos fejlődő ország lakosságáéhoz viszonyítva jelentősebb, míg elvárásaik igazodtak a magas színvonalú, modern kiskereskedelmi környezethez. A hazai és külföldi cégek által diktált piaci verseny kiélezett, a kiskereskedelmi célú ingatlan árak szintje magas és a piacnyitás egyetlen hatékony módja évek óta a felvásárlás” – nyilatkozott Tomislav Čorak, az A.T. Kearney Junior Partnere.
Míg Magyarország a 2002-es és 2003-as GKNI rangsor 2., illetve 3. helyét foglalta el, 2007 óta - az utóbbiak által alátámasztott iparági fejlettsége miatt - nem szerepel a GKNI listán. Arra, hogy Magyarország miért nem tartozik a kiskereskedelmi terjeszkedési szempontból harminc legvonzóbb ország közé, további magyarázatot ad a jelenlegi válságos gazdasági helyzet. Számos elemző újabban recesszióra igazította ki 2012-es gazdasági előrejelzését, a munkanélküliség továbbra is 11 százalék, az infláció pedig 5,7 százalék körül mozog. A statisztikai adatok szerint az előző év azonos időszakához viszonyítva a kiskereskedelmi értékesítés 2012 első negyedévében stagnál. A visszaesés elsősorban a növekvő inflációval, különböző szabályváltozásokkal, és az ÁFA kulcs, valamint a jövedéki adó emelésének keresletszűkítő hatásával magyarázható. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók keresetének reálértéke 3,5 százalékkal csökkent 2011 első negyedévéhez képest, ami baljós árnyként vetül a háztartások egy főre jutó fogyasztásának 1,2 százalékos azonos, év végi visszaesésére.
“A magyarok vásárlóereje csökkent, aminek azonnali jele, hogy a fogyasztók többek közt kevesebbet költenek élelmiszerre, rekreációs és kulturális tevékenységekre, éttermekre és turisztikai szálláshelyekre. A magyar kiskereskedelmi piaci szereplőknek tehát az elmúlt időszakra jellemzően számos kihívással kell megküzdeniük pozíciójuk megtartása érdekében” – tette hozzá Čorak.
Latin-amerikai éllovasok
Bővülő, dinamikus kiskereskedelmi szektorának és erőteljes gazdasági fellendülésének eredményeképp, az elmúlt néhány évben számos cég lépett be a latin-amerikai kiskereskedelmi piacra. A régiót a 2012-es GKNI rangsorban 7 ország képviseli. A rangsorban első Brazíliában 12 százalékkal nőtt az egy főre eső kiskereskedelmi értékesítés az elmúlt 4 évben. Az ország kiskereskedelmi szektora tavaly 15 százalékkal bővült, míg a lakossági fogyasztás 2007 óta évente 9 százalékkal növekszik. Brazília 2011-es lakossági fogyasztásának 70 százalékát a kiskereskedelmi értékesítés tette ki.
A második helyezett Chile büszkélkedhet az egyik legkifinomultabb és legversenyképesebb kiskereskedelmi szektorral a régióban. Az ország Latin-Amerika egyik legdinamikusabban növekvő gazdasága alacsony inflációval, alacsony ország kockázati tényezővel, valamint a GDP 6,2 százalékos várható növekedésével 2012-ben.
Ázsiai és afrikai helyezettek
A 2012-es GKNI rangsor harmadik helyén Kína áll. A kiskereskedelmi szektor jövője pozitív, várhatóan kétszámjegyű éves értékesítési növekedéssel. Itt található a világ egyik legnagyobb luxuscikk kereskedelmi szektora, több mint száz jelenlevő márkával.
Az afrikai Botswana a gyorsan fejlődő, Szaharától délre eső afrikai országok előfutáraként debütál a 2012-es GKNI rangsorban, ahol a huszadik helyet foglalja el. Ezen országok a következő években terjeszkedési szempontból ideális kiskereskedelmi piacokká léphetnek elő.
Habár a közel-keleti és észak-afrikai országokban nemrég végbemenő forradalmak negatívan hatottak az érintett országok - Libanon, Marokkó, Tunézia – rangsorolására, a régió számos képviselője - Egyesült Arab Emírségek, Omán, Kuvait és Szaúd-Arábia - is előkelő helyen áll.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.