Elemzők: határ- és bankzárlattal járhat az eurótagság megszűnése
A Fitch Ratings valószínűleg államcsődnek minősítené, ha az euróövezetből esetleg távozó országok denominálnák euróban fennálló szuverén kötelezettségeiket saját "markánsan leértékelődő" új valutájukra – derül ki a hitelminősítő Londonban ismertetett csütörtöki helyzetértékeléséből. A Fitch szerint jórészt ugyanez vonatkozna az adott országok bankjaira is: a cég kritériumai alapján bankcsőd eseménynek minősülne a kötelezettségek denominálása, csakúgy, mint a betétekre és a tőkeáramlásra bevezetett, a követelések tulajdonosai számára hátrányokkal járó korlátozások.
A hitelminősítőtől közölték, hogy továbbra is "nagyon valószínűtlennek" tartják az euróövezet teljes felbomlását és az euró megszűnését, mert egy ilyen fejleménynek hatalmas pénzügyi és politikai ára lenne.
A cég szerint ugyanakkor "tényleges és növekvő" kockázat Görögország távozása a valutaunióból, miután a május 6-ai választásokon komoly eredményt értek el a további megszorításokat ellenző pártok.
A Fitch Ratings csütörtöki elemzésében tőkeáramlási és bankbetét-hozzáférési korlátozások bevezetését valószínűsítik azokban az országokban, amelyek elhagynák az euróövezetet, és saját valutára térnének át. Emellett nem lenne garantálható a tőkekorlátozások teljes hatékonysága sem. Az előre felkészült cégek például offshore számlák révén kikerülhetik a hazai korlátozásokat.
A tőkekorlátozások valószínűségét - és bevezetésük következményeit - más nagy londoni házak is részletesen tárgyalták az euróövezet jövőjéről felvázolt forgatókönyveikben, elsősorban Görögország jelentős kockázatúnak ítélt távozásával összefüggésben.
Az Economist Intelligence Unit - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - legutóbbi globális prognózisa szerint ha Görögország a nemrég végrehajtott adósságátrendezés ellenére törlesztésképtelenné válik, és kiesik az euróövezetből, akkor a "belátható jövőben" nem tud visszatérni a nemzetközi adósságpiacra, és valószínűleg tőkekorlátozásokat - ezek érvényesítésére pedig határellenőrzést - kellene bevezetnie.
Ráadásul az EU-szerződésekben nincs olyan opció, amely lehetővé tenné a távozást az euróövezetből, így az euró elhagyásának egyetlen legális módja az lenne, hogy az ország azonnal távozik az EU-ból is. Görögország megtalálhatja ugyan a módját e jogi akadály megkerülésének, de a tőkekorlátozások bevezetése és az ezzel valószínűleg együtt járó határellenőrzés mindenképpen az egységes uniós piaci szabályok súlyos megsértését jelentené - hangsúlyozták az EIU londoni elemzői.
Ugyanezt emelték ki minapi helyzetértékelésükben az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlegének szakértői is. A cég előrejelzése szerint a görög eurótagság megszűnése utáni első lépés a határidő nélküli bankzárlat elrendelése lenne, és ebben az esetben a pénzkiadó automatákat is le kellene zárni. Mindehhez határellenőrzés bevezetése is járulhatna a pénzmenekítés megakadályozása végett.
Az RBC elemzői szerint azonban mivel az euróövezeti távozás megszűnésének kezeléséhez szükséges tőkekorlátozások az EU-alapjogszabályok nyílt megsértésével érnének fel, Görögországnak "legalábbis időlegesen" az EU-ból is ki kellene lépnie.
Az RBC Capital Markets forgatókönyve szerint van még egy olyan potenciális kényszerhelyzet, amely a görög euró- és EU-tagság megszűnését eredményezné: a katonai hatalomátvétel. A cég elemzői elismerték, hogy ez "szélsőséges forgatókönyv", hangsúlyozták ugyanakkor, hogy "a teljesség kedvéért" ennek következményeit is meg kell vizsgálni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.