Magyarország adottságai alapján a Déli Áramlat gázelosztó központja lehetne - mondta a Világgazdaságnak Kovács Pál energetikai államtitkár.
„A Gazprom számára hasznos lenne, ha felismerné, Magyarországot a Gazprom a Déli Áramlathoz kapcsolódóan térségi, sőt európai gázelosztó központnak is használhatná meglévő infrastruktúránk és földrajzi adottságaink kihasználásával” – mondta a VG-nek a tegnapi magyar-orosz gazdasági kapcsolatokról rendezett fórum után Kovács Pál energetikai államtitkár.
Szerinte fölösleges lenne az esetleges szállítási zavarok miatt betárolandó gázt a Gazpromnak Baumgartenig elvinnie, amikor az itteni tárolás is kellő rugalmasságot adhat vevői kiszolgálásának.
Az államtitkár elutasította a VG feltevését, hogy esetleg el lehetne adni valamennyit a nem teljesen kihasznált biztonsági tároló kapacitásából az orosz cégnek, de emlékeztetett, hogy vannak Magyarországon bőséggel bérbe vehető kapacitások, de a Gazprom tulajdonosként is megjelenhet egy új, a Déli Áramlat mentén létrehozandó tárolóban. Magyarországon mintegy 10 milliárd köbméternyi gáztároló alakítható ki.
Gázközponti szerepünk mellett szól szerinte, hogy rajtunk halad majd át az észak-déli folyosó, majd a délnyugati is, amelyen cseppfolyós gázt hozhatunk be Horvátország felől. Magyarországon és Horvátországon keresztül a Gazprom Észak-Olaszországot is elláthatja.
„A hosszú távú gázimportszerződések mai keretrendszere nem fogadható el Magyarországnak” – mondta Kovács a fórumon. Bár földrajzilag talán mi vagyunk az orosz gáz legközelebbi európai piaca, itt a második legmagasabb a gáz ára. Ráadásul a válság közepén járunk, a hazai fogyasztók fizetőképessége a mélységekben: 2010-ben a lakosság 3,5 százaléka nem tudta kifizetni a gázszámláját, 2011-ben már több mint a 13 százaléka.
Kihívásaink és dilemmáink azonban ugyanazok, mint az orosz szállítóé, ezek megoldásáról tehát tárgyalni kell. „Magyarország ezenfelül kész arra is, hogy a közvetítsen Oroszország és az EU között a gázpiacra vonatkozó szabályozás ügyében” – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.