A három hazai mobilcég azt javasolja az NGM-nek, hogy a telefonadó a műsorterjesztőkre is terjedjen ki, viszont ne kelljen a roamingszolgáltatás után is megfizetni.
A Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone hétfőn éjjel közös javaslatban küldték meg a Nemzetgazdasági Minisztériumnak részletes álláspontjukat a hétvégén az Országgyűlésnek benyújtott, új távközlési adóról szóló törvényjavaslatról - írta közös közleményében a három cég.
A szolgáltatók azt írják, sajnálják, hogy a kormányzati ígéretekkel ellentétben nem kapták meg a benyújtás előtt a normaszöveg parlament elé beterjesztett tervezetét. Álláspontjuk változatlan abban a tekintetben, hogy az adó nem szolgálja Magyarország érdekeit és aránytalan terhet ró a távközlési szolgáltatásokra.
"A 2010-ben bevezetett válságadók a távközlési szektor valamennyi szolgáltatóját terhelik, így - amennyiben a kormányzat ragaszkodik az ágazatra kivetett újabb különadóhoz a versenysemlegesség és az egyenlő elbánás elvének megfelelően a szolgáltatók az új adó esetében is indokoltnak tartanák, hogy a műsorterjesztők is vállaljanak részt a teherviselésben" - olvasható a közleményben. Ez feltehetően azt jelenti, hogy a mobilcégek az előfizetésalapú adófizetést preferálnák továbbra is.
A szolgáltatók közölték, ha javaslatukat a jogalkotó elfogadná, akkor a percenként és üzenetenként 2 forint összegű adóteherrel a magánszemélyek előfizetését a kormány által javasolt 700 forint helyett havonta legfeljebb 400, a vállalati előfizetők előfizetését a kormány által javasolt 2500 forint helyett havonta legfeljebb 1400 forint adó terhelné.
A szolgáltatók számításai szerint a tervezett adóbevétel így is biztosítható volna. A szolgáltatók többek között azt is javasolták, hogy a külföldi roaming-szolgáltatásra az új adó ne terjedjen ki.
A Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone nyomatékosan kéri az Országgyűlést, hogy javaslataikat fontolja meg, és ha az új adó végül elfogadásra kerül, azt a javasolt módosításokkal iktassa törvénybe - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.